Znanstvenici tvrde da su možda uočili ogroman skriveni planet duboko u našem Sunčevom sustavu
Podijeli vijest
Međunarodni tim znanstvenika iznio je novu detekciju koja bi mogla biti znak skrivenog svijeta, analizirajući stare podatke.
Već više od stoljeća astronomi se pitaju postoji li dodatni planet u našem Sunčevom sustavu koji još nismo uspjeli otkriti. Čini se da svake godine dobijemo još jednog kandidata za “Planet Devet” — ranije poznatog kao Planet X, prije nego što je Pluton degradiran — a nijedan nije potvrđen. Ali mogućnost nikada nije bila u potpunosti odbačena.
Sada je međunarodni tim istraživača napravio novu detekciju za koju kažu da bi mogla biti znak skrivenog svijeta — tako što su, poetski, iskopali ono što je previdjeno u vrlo starim podacima.
Njihovi nalazi, objavljeni u studiji prihvaćenoj za objavljivanje u Publikacijama Astronomskog društva Australije, sugeriraju da bi neuhvatljivi planet mogao biti pet do deset puta veće mase od Zemlje, i da je toliko udaljen u Sunčevom sustavu da mu treba 10.000 godina da orbitira oko Sunca.
“Prilično je nevjerojatno pomisliti da bi nešto tako veliko kao Neptun moglo sjediti tamo vani, a da to nitko nikada ne bi primijetio,”
rekao je Gary Bernstein, astronom sa Sveučilišta Pennsylvania koji nije bio uključen u studiju, za Science.
“Ali ako ga stavite dovoljno daleko, postaje sve blijeđi i blijeđi vrlo brzo.”
Jedan od najjačih nagovještaja neotkrivenog planeta leži u Kuiperovom pojasu, disku ledenih objekata iza Neptunove orbite koji je dom kometima i patuljastim planetima poput Plutona. Prema zagovornicima istine o Planetu Devet, neobično grupirane orbite nekih od objekata tamo, uključujući patuljasti planet Sednu, mogu se prikladno objasniti postojanjem prikrivenog svijeta koji povlači njihove gravitacijske žice.
Ako se tamo negdje skriva planet, trebao bi odražavati nešto sunčeve svjetlosti koju bismo mogli otkriti. Za svoju studiju, istraživači su se usredotočili na nevidljivu svjetlost, koristeći dva infracrvena pregleda noćnog neba koji su provedeni u razmaku od 23 godine. Taj ekstremni vremenski razmak, napominje Science, omogućio bi im da vide udaljeni objekt koji se sporo kreće poput onoga što se misli da je Planet Devet, prikazan kao par točaka — jedna od njegovog položaja prije, jedna poslije.
Od tamo je tim identificirao trinaest potencijalnih parova točaka koji su pokazali pozicioniranje u skladu s pokretnim planetom. Jedan od parova imao je istu boju i svjetlinu, što sugerira da su obje točke s istog objekta. Ovo bi, tvrde istraživači, mogao biti naš tajanstveni neotkriveni svijet.
“Osjećao sam se vrlo uzbuđeno,”
rekao je glavni autor Terry Long Phan, astronom sa Nacionalnog sveučilišta Tsing Hua na Tajvanu, za Science.
“To nas je jako motiviralo.”
Ali drugi u tom području su skeptični. Otkriveni signali su izuzetno slabi i mogli bi biti slučajna buka ili drugi objekt. I možda prebrzo donosimo zaključke o tim sumnjivim orbitama Kuiperovog pojasa, jer imamo ograničena promatranja objekata koji se tamo nalaze.
“Bilo bi stvarno super kad bi postojao neki uzorak tamo,”
rekla je Samantha Lawler, astronom sa Sveučilišta u Regini, za Science.
“Ali nisam uvjerena, s trenutnim podacima, da ne možete samo ići s najjednostavnijim objašnjenjem.”
Planet Devet ili ne Planet Devet, uskoro ćemo imati priliku pobliže pogledati nego ikad lansiranjem zvjezdarnice Vera C. Rubin u Čileu ove godine, za koju astronomi očekuju da će otkriti desetke tisuća objekata u Kuiperovom pojasu.