Foto: Christian Chavez/AP Photo

Ospice se šire Evropom: Gdje je zabilježen najveći porast slučajeva?

prije 3 dana
Tags:
Podijeli vijest

Evropa se suočava sa porastom broja slučajeva ospica, jedne od najzaraznijih bolesti na svijetu. Trend rasta prisutan je već mjesecima, a prošla, 2024. godina, bila je najgora po broju oboljelih u Evropi i Centralnoj Aziji još od 1997. godine, sa više od 120.000 prijavljenih slučajeva u cijeloj regiji. Zdravstvene vlasti upozoravaju da se očekuje dalji porast broja oboljelih u narednim mjesecima.

Prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), samo u prva tri mjeseca 2025. godine, širom Evropske unije prijavljeno je oko 4.500 slučajeva ospica. Agencija navodi da su tokom protekle godine mnogi slučajevi zabilježeni kod nevakcinisane djece mlađe od pet godina. Ospice su obično blaga do umjereno teška bolest, ali u nekim slučajevima mogu dovesti do smrtonosnih komplikacija. Izuzetno su zarazne, ali vakcinacija je efikasna u sprečavanju obolijevanja.

Evo pregleda zemalja EU sa najvećim brojem slučajeva u 2025. godini, prema podacima ECDC-a zaključno sa krajem marta:

Rumunija: Epicentar epidemije

Ogromna većina slučajeva ospica u EU registrovana je u Rumuniji, koja je do kraja marta prijavila čak 3.203 infekcije. Zabilježena su i četiri smrtna slučaja povezana sa ospicama, čime je Rumunija jedina zemlja EU sa smrtnim ishodima ove bolesti u 2025. godini. Višegodišnja epidemija u zemlji podstaknuta je antivakcinalnim raspoloženjem, konfliktnim zdravstvenim smjernicama i zdravstvenim sistemom koji se bori da održi korak. U 2023. godini, samo 62% stanovništva bilo je potpuno vakcinisano protiv ospica, što je daleko ispod praga od 95% potrebnog za sprečavanje epidemija.

Francuska: Porast uvezenih slučajeva

U Francuskoj je do sada ove godine zabilježeno 345 slučajeva ospica. ECDC navodi da je tome djelimično doprinio “primjetan porast” broja slučajeva unesenih u zemlju. Najmanje 41 infekcija povezana je sa osobom koja je virus donijela iz Maroka, u poređenju sa 26 takvih slučajeva u 2024. godini. Iako je stopa potpune vakcinacije u Francuskoj 2023. godine iznosila 93%, postojanje “džepova” nevakcinisanih osoba u zajednici omogućava lako širenje ospica.

Italija: Nastavak visoke stope obolijevanja

Italija je do sada u 2025. godini zabilježila 227 infekcija ospicama. Tokom protekle godine, imala je više slučajeva od bilo koje druge zemlje EU, izuzev Rumunije. Stopa vakcinacije protiv ospica u zemlji iznosila je 85% 2023. godine, što je prenisko da bi se spriječile epidemije.

Nizozemska: Klasteri među djecom

U Nizozemskoj su u prva tri mjeseca 2025. prijavljene 204 infekcije ospicama. Više od dvadesetak slučajeva odnosilo se na osobe koje su se zarazile u Maroku ili Rumuniji, a zatim doputovale u Nizozemsku. Nizozemske zdravstvene vlasti navode postojanje “klastera” infekcija, na primjer u osnovnim školama ili vrtićima, pri čemu je većina slučajeva zabilježena kod djece mlađe od 10 godina. Ipak, naglašavaju da nema nacionalne epidemije ospica. Sa stopom vakcinacije od 81%, Nizozemska ima jednu od najnižih stopa pokrivenosti vakcinacijom protiv ospica u EU (niže stope zabilježene su samo u Rumuniji i na Kipru – 80%).

Španija: Epidemije uprkos dobroj vakcinaciji

Španija se suočava sa epidemijama u nekoliko dijelova zemlje, što je rezultiralo sa 202 slučaja ospica ove godine. Nekoliko slučajeva je također uvezeno izvan Španije, navodi ECDC. Zanimljivo je da je stopa potpune vakcinacije u Španiji 2023. godine iznosila 92%, čime se zemlja približila kolektivnom imunitetu, ali to očigledno nije bilo dovoljno da spriječi lokalizovane epidemije.