Foto: AI

Spektakularno otvaranje turneje ‘Cowboy Carter’: Beyoncé slavi crnačke korijene countryja

prije 11 h
Podijeli vijest

Na otvaranju dugoočekivane turneje “Cowboy Carter”, Beyoncé je publici na SoFi stadionu u Los Anđelesu priredila trosatni spektakl koji je prkosio žanrovskim ograničenjima i poslao snažnu poruku o mjestu crnačke kulture unutar country muzike. Tokom koncerta od 36 pjesama, na ogromnom ekranu zasvijetlila je poruka: “Nikada ne traži dozvolu za nešto što ti već pripada”, sažimajući beskompromisni pristup onome što su neki odbacili kao njen “izlet u country”. Umjesto prisvajanja, Beyoncé je slavila crnačko porijeklo country kulture i njenu evoluciju.

Koncert je bio mnogo više od pukog country spektakla, podsjećajući publiku kako je Beyoncé izgradila vlastiti put, vješto kombinujući pjesme sa novog albuma sa numerama sa prethodnika inspirisanog ballroom kulturom, “Renaissance”.

Odavanje počasti pionirima i kreativna sloboda

Obučena u raskošni bijeli kožni komplet modne kuće Mugler, sa odgovarajućim kaubojskim šeširom, Beyoncé se obratila publici dok su se na ekranu smjenjivale slike Linde Martell i drugih crnačkih pionira country muzike.

Želim zahvaliti svima onima koji su došli prije mene. Želim zahvaliti mojim fanovima što su mi dopustili da napravim ovaj album. Hvala vam što ste mi dali kreativnu slobodu da izazovem samu sebe.

Iako su bendžo i violina bili istaknuti tokom izvođenja pjesama poput “Texas Hold ‘Em”, “II Most Wanted” i obrade “Blackbiird”, a ona i njeni plesači nosili kaubojsku opremu, bio je to prije svega Beyoncé show stadionskog kalibra, bez žanrovskih stega, usidren zadivljujućom koreografijom više od 24 prateća plesača.

Vizuelni narativ i razbijanje stereotipa

Impresivni vizuali i interludiji smještali su Beyoncé u Divlji zapad, prikazujući je kao “autsajdera” na mjestu gdje navodno ne pripada. Taj narativ je razbila do kraja koncerta, simbolično pobijedivši starijeg, bijelog kauboja u stilizovanom revolveraškom dvoboju, dok su se meci odbijali od njenog tijela. Scena je aludirala na njeno ranije isključivanje sa dodjele nagrada Country Music Association (CMA) i šire, na odbacivanje od strane dominantno bijele industrije u Nashvilleu. Poruka je bila jasna: njoj nije potrebno ničije odobrenje.

Patriotizam, kritika i porodično naslijeđe

Patriotske vizuelne teme albuma “Cowboy Carter” dobile su dublje simboličko značenje. Koncert je otvorila pjesmom “American Requiem”, a zatim prešla sa nježne obrade “Blackbiird” na moćnu izvedbu američke himne, postavljenu uz uznemirujuću gitarsku verziju Jimija Hendrixa sa Woodstocka 1969. Hendrixova verzija bila je protest u vrijeme nemira; za Beyoncé, postala je i počast i podsjetnik na turbulentnu prošlost i sadašnjost Amerike. Prikladno, nastavila je sa pjesmom “Freedom”, koja je poslužila kao soundtrack za neuspješnu predsjedničku kampanju Kamale Harris 2024. godine. Također je izvela “America Has a Problem” uz vizuale press konferencije i tokom moćne izvedbe “Formation” izjavila: “ali nikada ne mogu izbaciti country iz mene”.

Porodično naslijeđe bilo je centralni dio večeri. Njena kćerka Blue Ivy Carter pridružila se plesačkoj ekipi, besprijekorno izvodeći koreografije uz pjesme poput “Sweet Honey Buckin”, “Ya Ya” i “America Has a Problem”. Kasnije je imala i solo tačku uz majčin hit iz 2006. “Déjà Vu”, oživljavajući kultnu koreografiju iz B'Day ere. U jednom od najdirljivijih trenutaka, i mlađa kćerka, sedmogodišnja Rumi Carter, izašla je na pozornicu tokom pjesme “Protector” (u kojoj se čuje njen glas), nasmijana mašući publici dok joj je majka pjevala.

Veza sa erom ‘Renaissance’

Pjevačica je jasno stavila do znanja da srce “Renaissance”, prvog čina njene trilogije albuma, i dalje kuca i na “Cowboy Carter”. Pored izvođenja pjesama poput “Cuff It”, “Heated” i “Thique”, utkala je male posvete metalik, srebrnoj eri, uključujući vožnju na robotskom mehaničkom biku tokom “Tyrant”. Voljeni konj iz “Renaissance” ere, Reneigh, sada je bio zlatne boje. Na sceni je proglašeno: “Dobrodošli nazad u Renesansu, narode!”, dok je pozornicu preuzela plesna zabava u ballroom stilu.

Upečatljivi momenti

Neki od najupečatljivijih trenutaka uključivali su šaljivu izvedbu “Diva”, gdje je oponašala viralni TikTok video, spoj pjesme “Thique” sa elementima hita grupe Destiny's Child “Bills, Bills, Bills”, te letenje stadionom na ogromnoj ružičastoj potkovici dok je izvodila “Daddy Lessons” – njeno prvo izvođenje te pjesme uživo od 2016. Vrhunac je došao tokom remixa “Texas Hold ‘Em”, koji je zadržao country elemente prije nego što je glatko prešao u njen mega hit “Crazy in Love”.

Teatralni spektakl

Trosatni nastup djelovao je neprekidno, dok je Beyoncé izvodila gotovo cijeli album “Cowboy Carter”. Sve je djelovalo proračunato do savršenstva, ostavljajući malo prostora za improvizaciju. Bio je to teatralni spektakl koji je još jednom stavio Beyoncé u ligu za sebe.

Za kraj, lebdjela je stadionom u letećem klasičnom automobilu ukrašenom američkom zastavom, vodeći masovno pjevanje pjesme “16 Carriages”. Za bis, ogrnula se haljinom sa printom američke zastave dok je pjevala “Amen” ispred maskiranog lica Kipa slobode sa upletenom kosom. Jasno je da je Beyoncé duboko promislila poruku koju želi prenijeti ovim showom i albumom koji slavi. Turneja “Cowboy Carter” je događaj koji se ne propušta.

Turneja se nastavlja sa još četiri koncerta u Los Angelesu, nakon čega slijede nastupi u Chicagu, New Jerseyju, Londonu i Parizu, prije povratka u SAD i završnih koncerata u Las Vegasu u julu.