SIPA objasnila pokušaj hapšenja Dodika
Podijeli vijest
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je zvanično saopštenje u vezi s jučerašnjim događajem u Istočnom Sarajevu, kada je pokušano uručivanje naloga za hapšenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Kako su naveli iz SIPA-e, akcija je sprovedena 23. aprila, s ciljem izvršenja naredbi Suda i Tužilaštva BiH, prema kojima je Dodik osumnjičen za krivično djelo „Napad na ustavni poredak“. Na osnovu informacija da se Dodik nalazi u Administrativnom centru Vlade RS u Istočnom Sarajevu, pripadnici Agencije su pristupili tom lokalitetu.
„Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu su 23. aprila u cilju realizacije naredbi Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, koje se odnose na lišenje slobode osumnjičenog lica Milorada Dodika zbog sumnje da je isti počinio krivično djelo ‘Napad na ustavni poredak’ i saznanja da se osumnjičeni nalazi u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, pristupili licu mjesta radi realizacije predmetnih naredbi.“
Kako bi se izbjegli mogući incidenti, odlučeno je da bude angažovan manji broj inspektora u civilu.
„U cilju smanjenja rizika i izbjegavanja eventualnog sukoba u realizaciji pomenutih naredbi hapšenja angažovan je manji broj policijskih službenika u civilu. To je pokazatelj i da Agencija vodi računa da ne ugrozi mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini.“
Po dolasku ispred zgrade Vlade RS, inspektori SIPA-e su naišli na pripadnike MUP-a RS, koji su bili zaduženi za osiguranje objekta i ličnu zaštitu predsjednika RS. Nakon što su pripadnici SIPA-e objasnili razloge dolaska, iz MUP-a RS im je poručeno da, u skladu sa zakonima Republike Srpske, neće dozvoliti lišenje slobode Dodika.
„Policijski službenici MUP-a Republike Srpske, koji su vršili obezbjeđenje zgrade i Predsjednika Republike Srpske, obavijestili su da poduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti i da neće dozvoliti lišenje slobode. Zbog navedenog, naredba nije realizovana, a policijski službenici Agencije su napustili lice mjesta.“
SIPA se u saopštenju osvrnula i na medijske napise u kojima su spominjana imena policajaca koji su učestvovali u operaciji, ističući da su svi službenici djelovali u skladu sa zakonom i kao dio tima, a ne kao pojedinci.
„U vezi pojedinih medijskih natpisa u vezi angažovanja policijskih službenika, čija imena se navode u medijima i postavlja se pitanje oko njihovog angažmana u navedenom slučaju, a koji nisu kako se navodi rukovodili operativnim aktivnostima lišenja slobode, ističemo da isti nisu postupali kao pojedinci, nego kao policijski službenici ove Agencije.“
Iz Agencije naglašavaju da je objavljivanje ličnih podataka njihovih službenika nedopustivo i da ugrožava njihovu sigurnost. Također, odbacuju tvrdnje da je postupanje SIPA-e bila provokacija.
„Potpuno je neprimjereno i nezakonito da se navode lični podaci policijskih službenika, na koji način se ugrožava njihova sigurnost. Odlučno odbacujemo navode i izjave da se u konkretnom slučaju radi o provokaciji.“
Na kraju su dodali da je o svemu obaviješten Sud i Tužilaštvo BiH, kojima je dostavljen i zvaničan izvještaj. Iz SIPA-e poručuju da postupaju isključivo po zakonima Bosne i Hercegovine i nalogu nadležnih institucija, te da svaki pokušaj ometanja tog djelovanja predstavlja krivično djelo.