Foto: N1

Dom naroda PSBiH o izmjenama Izbornog zakona, smjene SNSD-ovih kadrova tek na kraju dnevnog reda

24. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi trebao razmatrati prijedlog delegatkinje Marine Pendeš iz HDZ-a BiH da se izmjene Izbornog zakona BiH usvoje po hitnoj proceduri. Promjene se odnose na način izbora članova Predsjedništva BiH, kao i na sastav Centralne izborne komisije.

Pendeš je istakla da je cilj izmjena osigurati da član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda dobije stvarnu podršku iz područja s većinskim hrvatskim stanovništvom, naglašavajući da se ne radi o ograničavanju prava kandidature:

“Ovdje se govori o potpori kandidatu, a ne o kandidatu. Taj kandidat ne mora biti iz Srednje Bosne ili iz Hercegovačko-neretvanskog kantona. On može biti, sad ću kazati, iz Lukavca. Ali je bitno da Hrvati, gdje većinski žive, daju potporu tom kandidatu”, pojasnila je Pendeš.

Ova inicijativa već je bila na dnevnom redu hitne sjednice zakazane za 4. april, koja je prekinuta zbog nedostatka kvoruma. Na toj sjednici delegati iz Kluba bošnjačkog naroda, uz podršku nekoliko opozicionih kolega, napustili su zasjedanje ukazujući na kršenje Poslovnika. Oni su zahtijevali da se prvo nastavi prethodno prekinuta sjednica, gdje su na dnevnom redu bile tačke o razrješenju kadrova iz SNSD-a – ministra spoljne trgovine Staše Košarca, ministra finansija Srđana Amidžića i zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Nikole Špirića.

Ove sporne tačke nalaze se tek na 55. i 56. mjestu današnjeg predloženog dnevnog reda. Delegat SDA, Šefik Džaferović, tvrdi da je to urađeno s namjerom da SNSD napusti sjednicu prije nego se o njima raspravlja:

“To je protivno Poslovniku, jer ako neko hoće da poštuje Poslovnik, onda treba da poštuje neki red koji predviđa taj Poslovnik… prvo smjena Nikole Špirića, pa drugo smjena ministara, pa onda sve ostale tačke dnevnog reda i mi ćemo na tome insistirati”, naglasio je Džaferović.

Džaferović je također kritikovao predložene izmjene Izbornog zakona, smatrajući ih neustavnim jer, prema njegovim riječima, ne poštuju odluke Evropskog suda za ljudska prava ni principe iz Evropske konvencije.

Na današnjoj sjednici planirano je razmatranje desetak zakonskih prijedloga, više izvještaja i odluka, kao i ratifikacija međunarodnih sporazuma.