CIK: Nove tehnologije neće biti primijenjene na izborima 2026.
Podijeli vijest
Predsjednica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Irena Hadžiabdić izjavila je da trenutno ne postoje ispunjeni uslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine. Razlog tome je što još uvijek nisu usvojeni konkretni zaključci iz studije izvodljivosti, niti su obezbijeđena finansijska sredstva.
Govoreći na konferenciji pod nazivom “Nove izborne tehnologije: Iskustva s lokalnih i primjena na općim izborima”, koja je danas održana u Sarajevu u organizaciji Democracy International BiH, CIK-a i koalicije Pod lupom, Hadžiabdić je podsjetila da su prema ranijem planu sredstva trebala biti osigurana do kraja aprila.
Pozvala je na hitne izmjene i dopune Izbornog zakona, te istakla potrebu za podrškom CIK-u i partnerskim agencijama u stvaranju sigurnog i vjerodostojnog izbornog sistema, uključujući nabavku odgovarajuće opreme i softvera.
Naglasila je da je Parlamentarna skupština BiH do sada usvojila sve izvještaje CIK-a, osim Drugog periodičnog izvještaja, o kojem će se raspravljati u Domu naroda ove sedmice.
Govoreći o prethodnim iskustvima, Hadžiabdić je kazala da su nove tehnologije prvi put testirane na Lokalnim izborima 2024. godine i da je taj test ocijenjen kao veoma uspješan:
“Imali smo veoma uspješan test, što potvrđuju svi pokazatelji. Na taj projekat smo čekali gotovo osam godina.”
Podsjetila je da je inicijativa za uvođenje tehnologija potekla još 2016. godine kao odgovor na sve veće nepovjerenje birača u izborni proces, koji je zbog političkog uticaja na biračke odbore bio izložen brojnim manipulacijama.
“Zbog članova biračkih odbora koje su imenovali politički subjekti, nismo mogli imati potpunu kontrolu procesa. Uočene su manipulacije, posebno tokom brojanja i prepravljanja rezultata.”
Kao jedan od ključnih problema navela je i sporo brojanje glasova, s obzirom na kompleksnost izbornog sistema. Međutim, tokom testiranja novih tehnologija, uz imenovanje apolitičnih predsjednika biračkih odbora, brojanje je bilo znatno efikasnije.
“Za samo pet minuta stiglo je 30% rezultata putem skenera, a 60% za deset do petnaest minuta. Uprkos izazovima u implementaciji i prikazu rezultata, sve smo uspjeli izvesti za mjesec i po, što smatramo velikim uspjehom.”
Dodala je i da bez pomoći donatora ništa od toga ne bi bilo moguće, s obzirom na ograničene kapacitete CIK-a za upravljanje savremenim informacijskim tehnologijama.
Direktorica projekta „Podrške izbornom integritetu u BiH“ Tihana B. Blanc također je istakla značaj pilot-projekta i ocijenila da je CIK napravio značajan korak unaprijed:
“Pilot-projekti su poboljšali transparentnost i odgovornost izbornog procesa, jer su rezultati generirani automatski i preneseni u roku od nekoliko minuta.”
Dodala je da su razlike između ručnog i automatskog brojanja bile minimalne, te upozorila da bez dodatnog razvoja izborna administracija može ostati podložna prevarama i sumnjama.
Na konferenciji su učesnici imali priliku i testirati tehnologije koje su korištene u pilot-projektima te razgovarati o mogućnostima njihove šire primjene u budućnosti.
Cilj konferencije bio je predstavljanje rezultata pilot-projekta provedenog tokom Lokalnih izbora u oktobru 2024. godine, kao i analiza studije izvodljivosti i ključnih koraka ka eventualnoj implementaciji na Općim izborima 2026. godine.