Foto: AI

Generacija Z odustaje od trošenja: Happy Meal, ChatGPT i “no-buy” liste kao taktike preživljavanja

22. Aprila 2025.
Podijeli vijest

U strahu od nadolazeće recesije, pripadnici Generacije Z mijenjaju potrošačke navike i sve češće se okreću alternativnim načinima uštede. Umjesto impulzivne kupovine, sve više mladih bira “no-buy” liste, koristi nagrade iz anketa u lancima brze hrane, jede dječije obroke i zamjenjuje skupe terapeute besplatnim savjetima koje dobijaju putem ChatGPT-a.

Ova generacija, koja se već suočava s niskim platama, studentskim dugovima i nesigurnošću na tržištu rada, odlučila je uštedjeti gdje god može – čak i ako to znači kopanje po kontejnerima za osnovne potrepštine. Dok su ranije ljudi u vremenima krize pribjegavali “luksuzima” poput ruževa (tzv. “lipstick effect”), danas Gen Z pokazuje otpor prema kupovini gotovo svega – od odjeće do kozmetike.

“Trenutno vlada velika ekonomska neizvjesnost,” kaže TikTok korisnica @whatshesaves u viralnom videu u kojem priznaje da se bori s dugom od 9.000 dolara. “Pokušavam eliminisati što više stvari iz svog života i živjeti svjesnije, bez bespotrebnog šopinga.”

Njen video prikupio je preko 2,6 miliona pregleda i hiljade komentara, u kojima mladi dijele vlastite strategije štednje: preživljavanje pomoću nagrada iz anketa u Burger Kingu, jedenje dječijih menija i sakupljanje začina u restoranima za kućnu upotrebu.

Jedna korisnica prisjetila se trikova iz recesije 2008. godine – poput švercanja u hotelske bifee – i sugerirala da bi slične metode mogle poslužiti i danas.

“No-buy” liste i odricanja

Mnogi mladi detaljno bilježe na čemu više ne troše: izbjegavaju kupovinu pokrivača, plastične odjeće, cipela, odjeće za posebne prilike, nakita i dekoracija. Također, masovno odustaju od manikira, frizerskih usluga i putovanja. Jedna 25-godišnja stručnjakinja za digitalni marketing priznala je da je preskupa terapija dovela do toga da zamijeni svog terapeuta ChatGPT-om, s kojim sada dnevno obavi više kraćih razgovora.

“Terapija je skupa,” izjavila je Aeyrn Briscoe za Wall Street Journal. “Niko nema dodatnih 200 dolara za razgovor s nekim.”

Kraj “doom spendinga”

Ovi trendovi predstavljaju potpuni zaokret u odnosu na prethodno ponašanje ove generacije, koja je bila poznata po tzv. “doom spendingu” – impulsivnom trošenju na kućne ljubimce, odjeću i putovanja kako bi ublažili anksioznost zbog ekonomske neizvjesnosti. No sada, čak i te sitne radosti izlaze iz mode.

Prema izvještaju Bankratea iz 2025. godine, čak 47% pripadnika Gen Z nema fond za hitne slučajeve, dok 27% ima više dugova nego ušteđevine. Istovremeno, samo 43% njih izražava povjerenje u poslovnu budućnost svojih poslodavaca u narednih šest mjeseci – najniži rezultat otkako se ti podaci prate.

“Radnici na početnim pozicijama imaju manju sigurnost zaposlenja,” kaže Daniel Zhao, glavni ekonomista kompanije Glassdoor. “S obzirom na ekonomsku klimu, logično je da se boje da će biti prvi na udaru otkaza ili da ih neće uzeti u obzir za nova radna mjesta.”

Generacija Z, čini se, pokušava recesiju preživjeti kroz kombinaciju odricanja, kreativnosti i vještina preživljavanja – od ChatGPT-a do Happy Meala.