Foto: REUTERS

Cijene nafte u padu zbog napretka u pregovorima SAD-Iran i ekonomskih briga

21. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Cijene nafte zabilježile su pad od 1,5% u ponedjeljak, potaknute naznakama napretka u pregovorima između Sjedinjenih Američkih Država i Irana. Istovremeno, investitori ostaju zabrinuti zbog ekonomskih prepreka uzrokovanih carinama, koje bi mogle smanjiti potražnju za gorivom.

Referentna cijena nafte Brent pala je za 1,15 dolara, ili 1,7%, na 66,81 dolar po barelu do 08:30 GMT, nakon što je u četvrtak zabilježila rast od 3,2%. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta trgovala se po cijeni od 63,58 dolara po barelu, što je pad od 1,10 dolara, ili 1,7%, poslije rasta od 3,54% u prethodnoj sesiji. Četvrtak je bio posljednji dan trgovanja prošle sedmice zbog praznika Velikog petka.

Uticaj pregovora i ekonomske neizvjesnosti

Analitičari ističu da pozitivan ton u pregovorima SAD-a i Irana otvara mogućnost rješenja nuklearnog pitanja.

Razgovori SAD-Iran djeluju relativno pozitivno, što ljudima omogućava da počnu razmišljati o mogućnosti rješenja. Neposredna implikacija bi bila da iranska sirova nafta ne bi bila van tržišta.

Izjavio je Harry Tchilinguirian, šef istraživanja u Onyx Capital Group. Dodao je da niža likvidnost na tržištima zbog uskršnjih praznika može pojačati kretanje cijena.

Prema riječima iranskog ministra vanjskih poslova, SAD i Iran su se složili da počnu sa izradom okvira za potencijalni nuklearni sporazum, nakon razgovora koje je američki zvaničnik opisao kao postizanje “vrlo dobrog napretka”. Ovaj napredak dolazi nakon što su SAD prošle sedmice uvele dodatne sankcije protiv kineske nezavisne rafinerije nafte zbog navodne prerade iranske nafte, čime se pojačava pritisak na Teheran.

Tržišta su također bila pod pritiskom u ponedjeljak, nakon što je američki predsjednik Donald Trump prošle sedmice kritikovao Federalne rezerve. Cijene zlata dostigle su novi rekord, a nervoza se prelila i na energetska tržišta zbog zabrinutosti oko potražnje, navode analitičari.

Širi trend ostaje nagnut prema dolje, jer se investitori mogu boriti da pronađu uvjerenje u poboljšanje izgleda ponude i potražnje, posebno usred opterećenja carina na globalni rast i rastućih zaliha iz OPEC+.

Rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u.

OPEC+ i izgledi za potražnju

Očekuje se da će OPEC+, grupa glavnih proizvođača koja uključuje Organizaciju zemalja izvoznica nafte i saveznike poput Rusije, i dalje povećati proizvodnju za 411.000 barela dnevno počevši od maja, iako bi dio tog povećanja mogao biti nadoknađen smanjenjem proizvodnje zemalja koje su prekoračile svoje kvote.

Reutersova anketa od 17. aprila pokazala je da investitori vjeruju da će carinska politika izazvati značajno usporavanje američke ekonomije ove i sljedeće godine, pri čemu se srednja vjerovatnoća recesije u narednih 12 mjeseci približava 50%. SAD su najveći svjetski potrošač nafte.

Investitori ove sedmice prate nekoliko objava američkih podataka, uključujući preliminarne indekse menadžera nabavke (PMI) za proizvodnju i usluge u aprilu, kako bi dobili smjernice o stanju ekonomije.

Ovosedmična serija objava PMI indeksa mogla bi dodatno naglasiti ekonomski uticaj carina, s obzirom da se očekuje slabljenje uslova kako u proizvodnji tako i u uslugama u glavnim ekonomijama.

Naveo je Yeap iz IG-a, dodajući da cijene nafte nailaze na otpor na nivou od 70 dolara po barelu.