Kompanija Apple suočena s ozbiljnim izazovima zbog američkih tarifa
Podijeli vijest
Kompanija Apple, poznata po sloganu “Dizajnirano u Kaliforniji”, i dalje uveliko zavisi od kineske proizvodnje, iako se nalazi u središtu eskalirajućih trgovinskih tenzija između SAD-a i Kine. Ova tehnološka kompanija godišnje proda više od 220 miliona iPhone uređaja, a procjene kažu da se devet od deset njih sastavlja u Kini. Iako su iPhonei dizajnirani u SAD-u, gotovo svi ključni dijelovi – od ekrana do baterija – dolaze iz Kine, gdje se i finalno sklapaju prije nego budu poslani na američko tržište.
Nedavno je predsjednik Donald Trump iznenada izuzeo pametne telefone, računare i određene elektroničke uređaje iz tarifa koje su na snazi, ali je istovremeno najavio nove mjere. Poručio je da „NIKO neće biti pošteđen“ i najavio dodatne istrage u vezi sa „poluprovodnicima i CIJELIM LANCOM ELEKTRONIČKE NABAVKE“.
„Ne postoji lanac snabdijevanja u svijetu koji je za nas važniji od kineskog“, izjavio je direktor Applea Tim Cook prošle godine.
Oslonac koji se pretvorio u ranjivost
Apple se pojavio u Kini devedesetih godina prodajom računara preko trećih firmi. Partnerstvo sa tajvanskom firmom Foxconn – koja posluje u Kini – počelo je ranih 2000-ih, a kasnije je Apple pomogao kineskim dobavljačima da razviju proizvodne kapacitete. Jedan od primjera je kompanija Beijing Jingdiao, koja se specijalizirala za precizne mašine i zahvaljujući Appleu postala lider u obradi stakla za mobilne telefone.
U julu 2008. Apple je otvorio svoju prvu prodavnicu u Pekingu, što je označilo početak velikog širenja. Danas Foxconn upravlja najvećom iPhone fabrikom u svijetu, u Zhengzhouu, poznatom kao „iPhone City“.
U 2024. godini, 150 od Appleovih 187 ključnih dobavljača imalo je proizvodne pogone u Kini, pokazuju podaci Nikkei Asia.
Tarife kao sredstvo pritiska
Iako su neki Apple proizvodi trenutno izuzeti od tarifa, administracija Donalda Trumpa jasno daje do znanja da želi da se proizvodnja vrati u SAD.
„Vojska od miliona i miliona ljudi koji zavrću šarafe da bi napravili iPhone – takve stvari će se raditi u Americi“, poručio je ministar trgovine Howard Lutnick.
Ipak, analitičari sumnjaju u ostvarivost takvih planova. Prema Eliu Friedmanu, bivšem članu Appleovog akademskog savjetodavnog odbora, ideja o prebacivanju proizvodnje u SAD je „čista fantazija“. Apple je pokušao diversificirati svoj lanac nabavke od 2013. godine, ali pravi pomaci su uslijedili tek nakon pandemije. Danas se dio proizvodnje nalazi u Vijetnamu i Indiji, ali Kina i dalje dominira.
Bez jednostavne alternative
Premještanje proizvodnje izvan Kine suočava se s ozbiljnim preprekama. Trumpove tarife ne pogađaju samo Kinu – i zemlje poput Vijetnama, gdje Apple pravi AirPod uređaje, bile su suočene s carinama od 46% prije nego što je najavljena pauza od 90 dana.
„Sve zamislive lokacije za ogromne Foxconn pogone sa desetinama ili stotinama hiljada radnika nalaze se u Aziji, a sve te zemlje su sada podložne višim tarifama“, navodi Friedman.
Unutrašnja konkurencija i politički pritisci
Apple se sada suočava i s jakom konkurencijom unutar Kine. Kompanije poput Huaweija, Xiaomija i Oppa koriste isti lanac nabavke koji je Apple pomogao izgraditi. Apple je 2024. godine izgubio vodeću poziciju u Kini u korist domaćih brendova. Zbog slabe ekonomije i izostanka AI funkcija poput ChatGPT-a, koji je zabranjen u Kini, interes za Apple uređaje je opao.
Osim toga, Apple je morao ograničiti funkcije poput Bluetootha i Airdropa pod pritiskom kineske vlade. Također je pogođen širim mjerama represije nad tehnološkim kompanijama, u okviru kojih je i osnivač Alibabe Jack Ma bio pod istragom.
Uprkos najavi Applea da će uložiti 500 milijardi dolara u SAD, malo je vjerovatno da će to dugoročno umiriti američku administraciju.
„Tarife na pametne telefone možda neće uništiti Apple, ali će svakako pojačati pritisak – i operativno i politički – na lanac snabdijevanja koji nije lako preusmjeriti“, zaključuje savjetnik Jigar Dixit.
I dok se čini da je trenutno kriza privremeno smanjena, Friedman upozorava:
„Zaista ne mislim da Apple sada može da se opusti.“