Ukrajinski proizvođač toki-vokija privukao pozornost američke vojske: U čemu je tajna uspjeha?
Podijeli vijest
Ukrajinski startup Himera, koji proizvodi toki-vokije otporne na elektroničko ratovanje, privukao je pozornost američke vojske. Od proizvođača dronova i robota do dobavljača sistema za elektroničko ratovanje, ukrajinska inovativnost je u punom jeku od početka ruske invazije.
Himera je osnovana nakon ruske invazije i brzo je stekla reputaciju zahvaljujući svojim proizvodima, uključujući G1 Pro – taktički ručni radio – i B1 repetitor, koji proširuje domet komunikacije.
Glavna prodajna točka proizvoda je potencijalno rješenje za jedan od najvećih izazova rata u Ukrajini — elektroničko ratovanje.
G1 je otporan na EW, koristeći tehnologiju preskakanja frekvencija kako bi izbjegao ometanje, koje nastoji poremetiti i ometati određene signale poput GPS-a, radija i videa.
Reticulate Micro, koji isporučuje Himerine radije u SAD-u, objavio je prvu američku isporuku G1 Pro radija američkom zrakoplovstvu u oktobru 2024.
Tvrtka je tada objavila da će Zračne snage testirati G1 Pro uz Reticulateovu tehnologiju Video Assured Secure Transmission (VAST), koja omogućuje video streaming u stvarnom vremenu.
Joshua Cryer, tadašnji predsjednik i izvršni direktor tvrtke Reticulate Micro, rekao je:
“Kombiniranjem Himera G1 Pro s VAST-om, cilj nam je demokratizirati siguran video prijenos na bojnom polju – osnažujući svakog ratnika radijskom tehnologijom s video mogućnostima za poboljšanu situacijsku svijest.”
Misha Rudominski, jedan od suosnivača Himere, rekao je za Business Insider da Himerina tehnologija “premošćuje jaz” između taktičkih i komercijalnih komunikacijskih rješenja.
“Uzimamo najbolje iz oba svijeta”, rekao je. “Pružamo sve taktički relevantne funkcije kao što su mala vjerojatnost detekcije, mala vjerojatnost presretanja i mala vjerojatnost ometanja, što nećete pronaći u komercijalnim specifikacijama.”
“Ali to radimo na vrlo jednostavan način”, nastavio je. “Želimo najlakši radio, imamo jedan od najdužih vijeka trajanja baterije na tržištu.”
G1 Pro ima trajanje baterije od oko 48 sati i težak je samo 300 grama. Može podržavati prijenos više vrsta informacija, kao što su GPS, glasovni podaci i tekstovi, a može ga se programirati putem šifrirane aplikacije na mobilnom uređaju ili tabletu.
“Izrađujemo vrlo skalabilno i pristupačno rješenje”, dodao je Rudominski. “Skalabilnost je velika stvar jer koristimo samo komercijalne komponente s polica.”
Predstavnici Himere rekli su ukrajinskoj novinskoj agenciji Militarnyi u martu da tvrtka “proizvodi do 1000 radija mjesečno” i da ima kapacitet da se “brzo proširi na 2500 jedinica.”
“Za narudžbe velikih razmjera spremni smo isporučiti 10.000 do 15.000 radija mjesečno”, rekli su.
Inovacija je ključna za borbu Kijeva protiv snaga ruskog predsjednika Vladimira Putina, a ukrajinske tvrtke