Foto: Apple

Appleov iPhone gubi tlo pod nogama u Kini, dok lokalni konkurenti rastu

20. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Podaci IDC-a pokazuju da su isporuke iPhonea pale za 9% u prvom tromjesečju, dok su ukupne isporuke pametnih telefona u Kini porasle. Kineski konkurenti bilježe značajan rast uz pomoć državnih subvencija. Xiaomi se vratio na vrh s 39,9% tržišnog udjela.

Novi brojevi s kineskog tržišta pametnih telefona predstavljaju zabrinjavajući znak za Apple.

Prema istraživačkom izvješću International Data Corporationa, ukupne isporuke pametnih telefona u Kini porasle su 3,3% u prvom tromjesečju, ali su isporuke iPhonea značajno pale za 9% u odnosu na prethodnu godinu.

Apple je bio jedini veliki proizvođač pametnih telefona koji je izgubio tržišni udio tijekom tromjesečja, prema IDC-u.

Lokalni rivali dominirali su kineskim tržištem, ključnom regijom za Apple koju je izvršni direktor Tim Cook nazvao “najkonkurentnijim tržištem na svijetu.” Poticaj za lokalne kompanije dale su vladine subvencije, koje uključuju pametne telefone.

IDC-ov analitičar Will Wong napisao je da je relativno visoka cijena iPhonea značila da je Apple u velikoj mjeri izostavljen iz rasta potaknutog subvencijama.

“Isporuke Appleovih pametnih telefona u Kini ‘pale su jer ih je njihova struktura premium cijena spriječila da kapitaliziraju subvencije'”, rekao je Wong u izvješću IDC-a.

Appleovi iPhonei činili su 9,8 milijuna ili 13,7% od 71,6 milijuna pametnih telefona isporučenih u prvom tromjesečju.

S druge strane, lokalni rival Xiaomi vratio se na vrh prvi put u gotovo desetljeću s povećanjem isporuka od 39,9%, što čini 13,3 milijuna jedinica ukupnih isporuka.

U siječnju je kineska vlada proširila subvencije namijenjene poticanju potrošnje na pametne telefone i druge tehnološke uređaje. Pogodnost je ograničena na proizvode manje od 6.000 juana ili 821 dolara, zbog čega su neki Appleovi telefoni bili preskupi da bi potrošači mogli pokriti 15% prodaje.

Primjerice, iPhone 16 Pro počinje s 7.999 juana ili 1.095 dolara. Lokalni proizvođači pametnih telefona, poput Xiaomija i Huaweija, imaju pristupačnije modele koji se mogu diskontirati pomoću te pogodnosti.

Vladine subvencije nisu jedini izazov s kojim se Apple suočava u Kini. Tarifa od 145% predsjednika Donalda Trumpa na kinesku robu još uvijek visi nad glavom tvrtke, iako su Appleovi uređaji privremeno izuzeti od više stope. Kina je Appleovo najveće središte lanca opskrbe za iPhone. Iako je Trump u velikoj mjeri poštedio tehnološku industriju od najviše stope tarifa za robu proizvedenu u Kini, kasnije je rekao da će tvrtke poput Applea biti podložne zasebnim tarifama u budućnosti.

“Gledajući unaprijed, očekuje se da će se tržište suočiti s izazovima jer bi trgovinske napetosti između SAD-a i Kine mogle dovesti do povećanja troškova i strožih proračuna potrošača”, rekao je Arthur Guo, viši istraživački analitičar u IDC-u.