Nevjerovatno otkriće: Naučnici otvorili 3.000 godina starog krokodila i ostali zapanjeni sadržajem
Podijeli vijest
Stari Egipćani redovito su mumificirali krokodile u složenim ceremonijama posvećenim svom bogu krokodila Sobeku.
Studija jednog od tih krokodila otkriva detalje o životinjskoj smrti i metodama kojima su drevni Egipćani hvatali te strašne predatore.
Koristeći tehnologije rendgenskog i CT snimanja, arheozoolozi sada mogu istražiti unutrašnjost tih životinja, koje, za razliku od ljudske mumifikacije, imaju svoje organe netaknute.
Kako bi otkrili tajne prošlosti, naučnici koriste širok raspon tehnika kako bi došli do istine. Klimatski naučnici buše ledene jezgre duge dva kilometra kako bi zavirili u Zemljine prošle klimatske uvjete. Paleontolozi analiziraju slojeve sedimenta kako bi vizualizirali fizičku vremensku crtu prošlih epoha. I dok egiptolozi slično raspoređuju brojne vrhunske arheološke tehnike, ponekad je najbolje samo koristiti želudac mumificiranog krokodila.
Upravo to su uradili istraživači sa Sveučilišta u Manchesteru s 3000 godina starim, 7,2 stope dugim lešom krokodila, koji se čuva u Muzeju i umjetničkoj galeriji u Birminghamu i poznat je jednostavno kao 2005.335. Iako su drevni Egipćani obično uklanjali organe prilikom mumificiranja ljudi, krokodili žrtvovani bogu krokodila Sobeku zadržali su svoje unutrašnjosti netaknutima, a ovo malo odstupanje od tradicije omogućuje naučnicima u 21. stoljeću da analiziraju organe kako bi otključali misterije ovog čudnog žrtvenog obreda.
Gastronomski ostaci i tajna smrt
Kako bi sačuvali primjerak za buduće izlaganje, istraživački tim upotrijebio je neinvazivne tehnike, kao što su rendgenski snimci i CT snimanje, kako bi katalogizirao sadržaj krokodilovog želuca. Među drevnim gastronomskim ostacima, znanstvenici su pronašli neke uobičajene osumnjičenike zvane gastroliti, koji su mali kamenčići koje krokodili redovito gutaju kako bi potpomogli probavu.
Međutim, znanstvenici su također pronašli netaknutu ribu mamac na brončanoj udici. Budući da je vremenski okvir između krokodilovog posljednjeg obroka i njegove smrti bio tako kratak — gastroliti još nisu stigli do želuca — drevni Egipćani su vjerojatno namjerno uhvatili krokodila kako bi bio dio žrtvene ceremonije Sobeku.
“Dok su ranije studije favorizirale invazivne tehnike kao što su odmotavanje i obdukcija, 3D radiografija pruža mogućnost gledanja unutra bez oštećenja ovih važnih i fascinantnih artefakata,” rekla je arheozoologinja Sveučilišta u Manchesteru Lidija McKnight, koautorica studije objavljene u časopisu Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage.
Izrada replike
Zadržavajući dugogodišnjeg mrtvog krokodila netaknutim, McKnight i njezin tim također su “virtualno” rekreirali brončanu udicu zaglavljenu u želucu primjerka za buduće izložbe u muzejima. McKnight kaže da su u prošlosti drevni Egipćani vjerojatno koristili očvrsnutu glinu za stvaranje kalupa, a zatim izlili rastaljeni metal preko vatre na drveni ugljen kako bi stvorili udicu.
“Unatoč prolasku nekoliko tisućljeća između proizvodnje drevne ribarske udice i moderne replike, proces lijevanja ostaje iznimno sličan,” rekla je McKnight u izjavi za tisak.
Iako je 2005.335 doživio jezivu sudbinu, krokodili su zapravo bili štovani u drevnom egipatskom društvu zbog njihove snage, ali i njihove iskazivanja nježnosti (osobito prema mladuncima) — ali možda su bili i previše štovani. Arheolozi vjeruju da je ova kultura sa sjedištem u Nilu, u kojoj je krokodil bio vrhunski predator (osim ljudi, naravno), vjerojatno uzgajala životinje posebno u žrtvene svrhe od strane “kultova krokodila”. U egipatskom gradu Fayoumu, koji je bio središte štovanja Sobeka, stručnjaci su otkrili tisuće mumificiranih krokodila, mnogi od njih bebe.
Ali zahvaljujući tim davnim žrtvama, priča iza ovih drevnih mumificiranih krokodila napokon progovara.