Foto: Pexels

Zašto je dodavanje režnja bijelog luka u ishranu dobro za vaše zdravlje (i kako to ispravno učiniti)

20. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Bijeli luk je jedan od onih sastojaka bez kojih ne mogu zamisliti svoju kuhinju ili obroke. Ta mala lukovica sadrži svijet okusa, što ga je stoljećima činilo osnovnom namirnicom u kuhinjama diljem svijeta. Osim što ima sposobnost pretvoriti jednostavna jela u nešto spektakularno, bijeli luk se može pohvaliti i nizom zdravstvenih prednosti zbog kojih se možete osjećati malo bolje što smrdite po njemu nakon dobrog obroka. A kao registrirana nutricionistica, podržavam to.

Zdravstvene prednosti bijelog luka

Bijeli luk nije samo okus; ima solidnu reputaciju u podržavanju zdravlja. To je zahvaljujući spojevima sumpora u bijelom luku, posebno alicinu, koji daje bijelom luku onaj prodoran miris. Kada nasjeckate ili zgnječite svježi bijeli luk, nastaje alicin i vjeruje se da je odgovoran za mnoge prednosti povezane s bijelim lukom. Za početak, alicin podržava zdravlje srca pomažući u snižavanju krvnog tlaka i razine kolesterola. Povrh toga, neke studije sugeriraju da može imati antioksidativne učinke, što znači da pomaže u zaštiti vaših stanica od oštećenja uzrokovanih štetnim molekulama koje se nazivaju slobodni radikali. Najbolji dio? Ne morate jesti tonu bijelog luka da biste stekli ove prednosti; dodavanje samo jednog ili dva režnja u obroke redovito već može imati pozitivan učinak!

Osim toga, bijeli luk ima prirodna antibakterijska i antivirusna svojstva. Zbog toga se neki ljudi kunu u bijeli luk kad osjete da dolazi prehlada, i dok znanost još uvijek nadoknađuje na ovom području, teško je raspravljati s dodatnim poticanjem imunološkog sustava. Bijeli luk je također prirodni izvor hranjivih tvari poput vitamina C, mangana i selena kako bi vaše tijelo funkcioniralo najbolje što može.

Svježi ili u prahu?

Pitanje je koje dobivam cijelo vrijeme. Je li svježi bijeli luk stvarno bolji ili prah može obaviti posao? Odgovor je oboje, ovisno o tome što tražite.

Svježi bijeli luk ima hrabar, živahan okus koji pojačava svako jelo. Također je najbolja opcija kada tražite zdravstvene prednosti, jer je alicin – onaj snažni spoj sumpora – na vrhuncu odmah nakon što nasjeckate ili zgnječite svježi režanj. Ako radim nešto gdje je bijeli luk zvijezda, poput tjestenine s bijelim lukom ili namaza od pečenog bijelog luka, svježi je moj izbor.

S druge strane, bijeli luk u prahu definitivno zaslužuje mjesto u smočnici zbog svoje praktičnosti. Manje je prodoran, ali i dalje dodaje veliku dubinu jelima. Osim toga, možete ga posuti u juhe, variva i marinade bez muke oko guljenja i sjeckanja. Iako bijeli luk u prahu nije tako snažan kao svježi iz zdravstvene perspektive (proces sušenja smanjuje neke od aktivnih spojeva), ipak je dobra opcija za užurbane dane. I hej, ponekad jednostavno nemamo vremena boriti se s tim tvrdoglavim papirnatim kožicama!

Zaključak ovdje? Upotrijebite svježi bijeli luk za veliki utjecaj okusa i maksimalne zdravstvene prednosti, ali nemojte se osjećati krivima što se oslanjate na bijeli luk u prahu kada trebate uštedjeti vrijeme. Sve je u tome što najbolje funkcionira za vas.

Načini uključivanja bijelog luka u prehranu

Ako već ne kuhate s bijelim lukom redovito, vjerujte mi, vrijeme je da počnete. Njegova svestranost je neusporediva, i uz malo kreativnosti, otkrit ćete da se bijeli luk može ušuljati u gotovo svaki obrok. Evo nekoliko mojih omiljenih načina korištenja bijelog luka u kuhinji:

  • Namazi od pečenog bijelog luka: Pečenjem se okus bijelog luka ublažava i pretvara u mekanu, karameliziranu pastu koju možete namazati na kruh, umiješati u pire krumpir ili umiješati u juhe. Sve što vam treba je cijela lukovica bijelog luka, malo maslinovog ulja i malo strpljenja dok se u pećnici peče do zlatne savršenosti.

  • Tjestenina s maslacem i bijelim lukom: Ovo je hrana za utjehu u svom najboljem izdanju. Rastopite malo maslaca, ubacite par sitno nasjeckanih režnjeva i pirjajte dok ne zamiriše. Pomiješajte s kuhanom tjesteninom, pospite parmezanom i malo peršina za jednostavno, ukusno jelo koje ima puno bolji okus nego što jest.

  • Prženje s bijelim lukom: Dodajte mljeveni bijeli luk u vrući wok ili tavu prije nego što ubacite svoje omiljeno povrće, tofu ili piletinu. Osigurava onu ukusnu, slanu osnovu okusa koja sve spaja.

  • Sirovi bijeli luk u preljevima za salatu: Ako volite malo živosti, sirovi bijeli luk u preljevima za salatu može promijeniti igru. Naribajte mali režanj (sirovi bijeli luk je snažan!), i umutite ga u vinaigrette s maslinovim uljem, limunovim sokom i daškom meda.

  • Bijeli luk za doručak? Da!: Bijeli luk nije samo za ručak i večeru. Volim baciti pečene režnjeve bijelog luka u omlet ili posuti bijeli luk u prahu po svom krumpiru za doručak. To je neočekivani preokret koji budi vaše okusne pupoljke ujutro. Samo se pobrinite da operete zube ili žvačete žvakaću gumu nakon jela s bijelim lukom!

Samo zapamtite da kada koristite svježi bijeli luk, obavezno ga nasjeckajte, zgnječite ili usitnite kako biste aktivirali alicin i otključali njegov puni potencijal. Ali nemojte pretjerivati s visokom toplinom. Spaljeni bijeli luk je gorak i nije ono što želite.

Od poboljšanja okusa vaših jela do pružanja malog poticaja vašem zdravlju u pravom smjeru, ova skromna lukovica zaslužuje svoje mjesto kao MVP kuhinje. Naravno, ostat ćete s nekim zadahom bijelog luka, ali to je mala cijena za nešto tako ukusno i svestrano.