Pariz dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Podijeli vijest
Gotovo godinu dana nakon usvajanja Rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici, u Parizu je zvanično potvrđeno otvaranje spomenika posvećenog žrtvama ovog zločina, prenosi BIRN BiH.
Prema riječima Jacques-Oliviera Davida, predsjednika Udruženja “Međunarodna solidarnost BiH – Francuska” (SIBH-France), koje je pokrenulo ovu inicijativu još 2022. godine, očekuje se da će spomenik biti postavljen početkom jula 2025. godine, a svečano otvaranje planirano je za 11. juli.
“Projekt spomenika u 20. okrugu Pariza i uvrštavanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u pariški memorijalni kalendar jednoglasno su izglasali prisutni vijećnici Pariskog vijeća”, rekao je David.
Ovaj memorijal bit će smješten u sklopu jednog od najpoznatijih pariških grobalja, koje godišnje posjeti više od tri miliona turista. Spomenik će biti podignut pored memorijala žrtvama genocida u Ruandi, kao i drugih spomenika posvećenih žrtvama ratova i nasilja.
Grad Pariz je donirao zemljište za izgradnju, dok će sama izrada, transport, postavljanje i održavanje spomenika biti finansirani donacijama. Autor spomenika je bosanskohercegovački vajar Admir Halilović. Na spomeniku će biti ispisan tekst o genocidu, kao i karta Bosne i Hercegovine.
U Parizu od 2016. godine postoji i Ulica Srebrenica, ali organizatori obilježavanja godišnjice smatraju da to nije bilo dovoljno dostojanstveno mjesto za komemoraciju. Novi memorijal zamišljen je kao središnje mjesto sjećanja i obrazovanja.
Otvaranje spomenika bit će glavni događaj u okviru obilježavanja Dana srebreničkog genocida u Parizu, koje će se održati krajem juna i početkom jula. Planirano je čitanje imena svih 8.372 žrtve, svjedočenje preživjelog, kao i dan studija o pravnom kvalifikovanju genocida.
Tradicionalno će biti organiziran i Marš mira ulicama Pariza – od ambasade Srbije do Trga republike – kako bi se podsjetilo na važnost demokratskih vrijednosti i borbe za istinu.
Nakon izgradnje spomenika, SIBH-France planira pokrenuti inicijativu za izmjenu teksta na ploči u Ulici Srebrenica, gdje se trenutno spominju “žrtve masakra”, a ne genocida.
Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa Srbije i Hrvatske do sada su osudili 54 osobe na ukupno 781 godinu zatvora i pet doživotnih kazni zbog genocida i zločina počinjenih u Srebrenici u julu 1995. godine. Kroz više međunarodnih presuda utvrđeno je da je tada ubijeno više od 7.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.