Foto: EFE-EPA

Xijeva turneja po Aziji: Peking se nudi kao stabilniji partner od SAD-a

18. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Kineski predsjednik Xi Jinping okončao je svoju petodnevnu posjetu Jugoistočnoj Aziji, tokom koje je dosljedno slao poruke protiv protekcionizma i zagovarao regionalno jedinstvo, pozicionirajući Peking kao pouzdanijeg partnera od Washingtona u jeku eskalirajućeg carinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Xi je svoju regionalnu turneju, koja je započela u ponedjeljak u Vijetnamu i uključivala zaustavljanje u Maleziji, završio danas u Kambodži. Na svakoj od destinacija, kineski lider primjenjivao je sličan obrazac: objavljivanje članka u lokalnim novinama neposredno prije dolaska, sastanci sa najvišim zvaničnicima i potpisivanje desetina sporazuma o saradnji.

Politički ekspert sa Nacionalnog univerziteta Singapura, Ja Ian Chong, ocijenio je značaj posjete za agenciju EFE:

“Mislim da je ova posjeta poslužila za jačanje veza Pekinga s Jugoistočnom Azijom i slanje signala sigurnosti u neizvjesnim vremenima”.

Chong naglašava da su potpisani sporazumi sa Vijetnamom, Malezijom i Kambodžom uglavnom memorandumi o razumijevanju, čiji je cilj da demonstriraju “spremnost Pekinga na saradnju” sa regionom. Ovi sporazumi fokusirani su na sektore poput vještačke inteligencije (AI), trgovine i transporta, u sklopu kineske strateške infrastrukturne inicijative “Pojas i put”.

Kontekst trgovinskog rata

Kako navodi španska agencija EFE, ova ranije planirana turneja poklopila se sa periodom pojačanih trgovinskih tenzija izazvanih potezima američkog predsjednika Donalda Trumpa. Nedugo prije Xijeve posjete, Trump je suspendovao recipročne carine za mnoge zemlje, ali ne i za Kinu, kojoj su nametnute carine od 125%. Jugoistočna Azija je jedan od regiona najteže pogođenih ovim mjerama, dijelom zbog svoje uloge kao tranzitne zone za kinesku robu, posebno nakon ranijih carina koje je uvela Trumpova administracija.

Tokom boravka u Vijetnamu, Xi je upozorio da trgovinski rat može narušiti globalni ekonomski poredak i pozvao na:

“zajedničko suprotstavljanje igrama moći”,

prenijela je kineska novinska agencija Xinhua.

Slične poruke ponovio je i u Maleziji, pozivajući Aziju da se ujedini u borbi protiv protekcionizma na svečanoj večeri sa premijerom Anwarom Ibrahimom. U članku objavljenom u kambodžanskim novinama Khmer Times, Xi je istakao potrebu zaštite “saradnje u lancima snabdijevanja”, u trenutku kada Washington poziva zemlje Jugoistočne Azije da prekinu svoju posredničku ulogu za Peking.

Balansiranje regiona

Iako je Xi svuda dočekan sa očekivanom pompom, a lideri poput malezijskog premijera Anwara hvalili Kinu kao “pouzdanog i stabilnog” partnera, region se nalazi u delikatnoj situaciji balansiranja između dvije sile. S jedne strane, u velikoj mjeri zavise od izvoza u Sjedinjene Države (u slučaju Vijetnama i Kambodže, izvoz u SAD čini oko 30% i 25% BDP-a, dok je Malezija 2024. više izvezla u SAD nego u Kinu), a s druge strane jačaju ekonomske veze sa Kinom, svojim najvećim trgovinskim partnerom. Istovremeno, moraju pregovarati sa Washingtonom o carinama koje prijete njihovim ekonomijama.

Suočeni s ovim kompleksnim okolnostima, Xi i njegovi domaćini vjerovatno su izbjegavali najosjetljivija pitanja, poput teritorijalnih sporova u Južnom kineskom moru ili zabrinutosti zbog dampinga kineskih proizvoda.

„Pretpostavljam da su se svi složili da ne razgovaraju o najosjetljivijim pitanjima“,

rekao je Chong za EFE, zaključujući da je posjeta bila uspješna “kada je riječ o izgledu”, ali da ostaju teška pitanja koja treba riješiti.