Foto: Predsjednik.rs

Dodik: Ako mi zabrane kandidaturu, bit ću premijer

18. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u razgovoru za “Glas Srpske” da ne očekuje sukobe niti rat, te da je sve što se dešava u vezi s njim dio političkog procesa. Govorio je o presudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, pravosuđu u BiH, međunarodnim odnosima, kao i svojim planovima u slučaju zabrane kandidature.

“Sve će biti u redu, neće biti nikakvih sukoba, neće biti rata. Bošnjaci, muslimani, žele nekakvo drugo poluvrijeme, oni bi rado ušli u sukob jer misle da tako mogu ostvariti neke svoje ciljeve. Ali vidljivo je da od toga nema ništa”, rekao je Dodik.

Poručio je da će RS braniti političkim sredstvima i da nema ambicije prema dijelovima Federacije BiH, dok, kako tvrdi, s druge strane postoji očita zainteresovanost za unutrašnja pitanja RS.

“Mi nemamo namjeru da ratujemo, ali ćemo braniti RS političkim sredstvima. Nismo zainteresovani ni za Sarajevo, ni za Tuzlu, ni za bilo šta u FBiH. Oni pokazuju da su zainteresovani za sve u RS. Za mene je FBiH odavno inostranstvo”, izjavio je.

Upozorio je da presuda protiv njega nije pravna, već politička, te da se radi o zloupotrebi pravosuđa u političke svrhe.

“Želim da kažem građanima da ne možemo računati ni na pravo ni na pravdu u tom sudu. Mi smo znali kakva će biti presuda, jer je to odlučeno na političkom nivou. Politička zloupotreba pravosudnih organa u Sarajevu je isključivo u funkciji muslimana.”

Dodik je rekao da RS prihvata postojanje unutar Bosne i Hercegovine, ali samo u skladu s izvornim Ustavom.

“Borimo se za status RS. I kažemo može RS u okviru BiH, ali ustavne BiH, a ne one koju žele muslimani. Kriza je izazvana političkim procesom i biće riješena kroz politiku. Danas imamo 140-150 poslanika Evropskog parlamenta koji će bez oklijevanja stati na stranu RS.”

Govorio je i o spoljnopolitičkim vezama, te kako očekuje podršku pojedinih evropskih partija i zemalja, uključujući Mađarsku, Austriju, Njemačku i Srbiju. Kritikujući aktuelnu američku administraciju, istakao je da se nada promjenama.

“Od nove administracije u Vašingtonu očekujemo da redefiniše politiku u BiH. Michael Murphy je sve uradio s namjerom da izazove intervenciju međunarodne zajednice, ali do toga nije došlo.”

Dodao je i da RS poštuje bošnjačku zajednicu u svom entitetu.

“Bilo kakav fizički ili verbalni nasrtaj na njih, ne daj Bože, izazvaće našu ozbiljnu reakciju. Ali toga ovdje nema, za razliku od FBiH gdje pljačkaju crkve, gdje ljudi nestaju, gdje zastrašuju povratnike.”

Dodik je rekao da je spreman da podnese ličnu žrtvu, ali ne i da popusti pod političkim pritiscima.

“Za ono što radimo je potrebna žrtva, ali ta žrtva ću biti ja, a ne narod. Sa dva telefonska poziva bih sve mogao završiti, pristati na presudu, ali šta onda pravim za budućnost naroda?”

Istakao je da nije protiv postojanja zajedničkih institucija ako se jasno definišu njihove nadležnosti, i dao primjer dugogodišnjeg slučaja protiv Atifa Dudakovića.

“To ne može biti sud koji amnestira Nasera Orića ili koji Atifu Dudakoviću sudi pola decenije. Čekaju da umre i da kažu ‘eto, nije osuđen’.”

Podsjetio je na svoje ranije sukobe sa OHR-om, još od 2006. godine, kada mu je, kako tvrdi, naređivano da dokumente Vlade RS prvo šalje na odobrenje u OHR.

“Naravno da sam odmah prekinuo tu praksu. Rekli su mi da kršim Dejton, a nigdje u Dejtonu ne piše da materijali sa Vlade moraju prvo u OHR.”

Komentarisao je i pitanje bezbjednosti, navodeći da se ne osjeća ugroženim jer ga štiti Policija RS, i dodao da nema potrebu da ide u FBiH.

“Mi idemo u Moskvu, u Izrael, u Srbiju, u Mađarsku. Devetog maja ću ponovo u Moskvu, bez obzira na to što govori Kaja Kallas.”

Kada je riječ o vanjskopolitičkom kursu, Dodik kaže da i dalje podržava pristupanje EU, ali se protivi članstvu u NATO-u.

“I pored toga, ja sam i dalje za EU, a protiv NATO-a. Paralelno se odvijaju procesi raspada EU i BiH. Na istim principima.”

Osvrnuo se i na odnose između Brisela i Washingtona.

“Brisel Trumpu nije partner, ali jesu pojedinačne zemlje. U Briselu se ponašaju kao da se ništa ne dešava. A sada imaju priliku da vide kako je to boriti se protiv SAD.”

Na kraju je komentarisao i presudu protiv njega i moguću zabranu kandidature, uz tvrdnju da bi i tada mogao imati političku funkciju.

“Hipotetički govorim, eto i da mi zabrane kandidaturu, biće kandidat neko drugi i pobijediće. I onda ću ja biti premijer. Ne mogu mi zabraniti da budem premijer, a za njih je to opasnije nego da sam predsjednik.”

Dodik je zaključio da nije zadovoljan odzivom srpskih kadrova da se povuku iz zajedničkih institucija, nazvavši to poraznim.