Nafta bilježi sedmični rast: Trgovinske nade i iranske sankcije dižu cijene
Podijeli vijest
Cijene nafte zabilježile su u četvrtak značajan rast od preko 3%, podržane optimizmom oko mogućeg trgovinskog sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, kao i novim američkim sankcijama usmjerenim na ograničavanje iranskog izvoza nafte, što je dodatno pojačalo zabrinutost oko globalnog snabdijevanja.
Fjučersi nafte tipa Brent zaključili su trgovanje sa cijenom od 67,96 dolara po barelu, što predstavlja rast od 2,11 dolara ili 3,2%. Američka sirova nafta (WTI) poskupila je za 2,21 dolar ili 3,54%, dostigavši cijenu od 64,68 dolara po barelu.
Na sedmičnom nivou, oba tipa nafte zabilježila su rast od oko 5%, što je njihov prvi sedmični rast u posljednje tri sedmice. Četvrtak je bio posljednji dan trgovanja prije uskršnjih praznika, te se očekivao manji obim trgovine.
Optimizam oko trgovinskog sporazuma
Pozitivnom kretanju cijena doprinijele su izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa i italijanske premijerke Giorgie Meloni, koji su izrazili optimizam u vezi rješavanja trgovinskih tenzija koje su opterećivale odnose SAD-a i Evrope.
“Nećemo imati mnogo problema da postignemo dogovor sa Evropom ili bilo kim drugim, jer imamo nešto što svi žele,”
rekao je Trump.
Bob Yawger, direktor za energetske fjučerse u kompaniji Mizuho, pojasnio je da bi postizanje trgovinskog sporazuma sa EU moglo ograničiti uništavanje potražnje uzrokovano Trumpovim carinama.
Nove sankcije Iranu
Sankcije koje je Trumpova administracija uvela u srijedu, uključujući i sankcije protiv jedne kineske “teapot” rafinerije (industrijski termin za male, nezavisne rafinerije), pojačavaju pritisak na Teheran usred pregovora o iranskom nuklearnom programu.
“Ovo su dalekosežne sankcije, fokusirane na kineske ‘teapot’ rafinerije,”
rekao je John Kilduff, partner u kompaniji Again Capital.
“To je potencijalni gubitak snabdijevanja za tržište.”
Washington je također uveo dodatne sankcije protiv nekoliko kompanija i plovila za koje tvrdi da su odgovorni za omogućavanje iranskih isporuka nafte Kini kao dio iranske “flote iz sjene”.
“SAD nastavljaju agresivno sankcionisati Iran i nametati sankcije kupcima iranske nafte. OPEC+ je također pružio ažuriranja i uvjeravanja tržištu, navodeći da ostaju u kontroli sa fleksibilnošću da smanje proizvodnju ako je potrebno,”
naveli su analitičari iz konsultantske kuće Gelber and Associates.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) saopštila je u srijedu da je primila ažurirane planove od Iraka, Kazahstana i drugih zemalja za dodatno smanjenje proizvodnje kako bi kompenzovali ranije prekoračenje kvota.
Međutim, vrijedi napomenuti da su OPEC, Međunarodna agencija za energiju (IEA) i nekoliko banaka, uključujući Goldman Sachs i JPMorgan, ove sedmice smanjili svoje prognoze za cijene nafte i rast potražnje, jer američke carine i uzvratne mjere drugih zemalja unose pometnju u globalnu trgovinu.