Parlament FBiH raspravlja o fiskalnoj reformi na vanrednoj sjednici 23. aprila
Podijeli vijest
Grupa od 22 zastupnika Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH iskoristila je poslovničku mogućnost i za 23. april sazvala vanrednu sjednicu posvećenu fiskalnoj reformi. Ovo predstavlja neuobičajen korak, jer sjednice inače saziva rukovodstvo Doma. Inicijativu je pokrenuo zastupnik Almedin Aliefendić, koji je još u januaru objavio da je osigurao neophodnih 20 potpisa za njeno pokretanje. Poziv zastupnicima objavljen je na službenoj web-stranici Parlamenta FBiH.
Povod za ovu inicijativu leži u odluci Vlade FBiH o uvođenju minimalne plate od 1.000 KM krajem prošle godine. Zastupnik Aliefendić je među onima koji su javno upozoravali da ova odluka nije adekvatno praćena mjerama fiskalne politike, što može izazvati negativne efekte po privredu. On je više puta naglasio da podržava povećanje minimalca, ali uz neophodna prateća fiskalna rasterećenja.
Podijeljene reakcije i Vladine mjere
Odluka o minimalnoj plati izazvala je različite reakcije ključnih aktera. Dok su sindikati i radnici s najnižim primanjima pozdravili mjeru, Udruženje poslodavaca je oštro reagovalo. Poslodavci tvrde da je odluka donesena bez sveobuhvatnog socijalnog dijaloga i pratećih propisa, upozoravajući da bi to moglo dovesti privrednike u teškoće i rezultirati otpuštanjima radnika.
Vlada Federacije BiH je u međuvremenu radila na mjerama podrške poslodavcima, posebno u niskoakumulativnim djelatnostima, što je i najavila ubrzo nakon odluke o minimalcu. Također, predložila je izmjene Zakona o doprinosima, koje su nedavno dobile podršku u Predstavničkom domu i sada čekaju na izjašnjavanje Doma naroda.
Očekivanja od sjednice
Zastupnik Aliefendić smatra da je organizacija tematske sjednice u Parlamentu neophodan korak ka iznalaženju održivih rješenja koja će zadovoljiti interese svih uključenih strana. U pisanom materijalu pripremljenom za sjednicu, koji je u proceduru upućen još u februaru, navodi se očekivanje konstruktivnog dijaloga:
“Nadamo se konstruktivnom dijalogu i usvajanju kvalitetnih rješenja za dalji napredak i reformu fiskalnog sistema Federacije BiH. Dijalog unutar Parlamenta sa svim akterima nema alternativu”.