Forenzički nalazi potvrdili: Medicinari u Gazi ubijeni iz vatrenog oružja
Podijeli vijest
Rezultati obdukcije potvrdili su uzrok smrti većine od 15 medicinskih radnika ubijenih tokom izraelskog napada u Gazi u martu. Forenzički patolog Ahmed Dhair, koji je izvršio obdukciju 14 tijela, utvrdio je da su glavni uzroci smrti prostrelne rane, pretežno u glavu i trup, te povrede nastale uslijed eksplozija.
Napad na medicinske ekipe Palestinskog Crvenog polumjeseca, Civilne zaštite i Ujedinjenih nacija izazvao je snažne međunarodne osude. Njihova tijela pronađena su u masovnoj grobnici, a Ujedinjene nacije su objavile da postoje dokazi koji sugerišu da su medicinari ubijani “jedan po jedan”.
Detalji obdukcije i korištenje eksplozivne municije
Patolog Dhair je za britanski list Guardian detaljnije opisao nalaze:
Izjavio je da je kod žrtava pronašao “razderotine, prostrelne rane i povrede izazvane eksplozijama”, najviše koncentrisane na grudima, stomaku, leđima i glavi.
Većina žrtava podlegla je prostrelnim ranama, dok su kod nekih pronađene povrede od rasprskavajućih, tzv. “leptir” metaka, koji eksplodiraju unutar tijela prilikom udara, uzrokujući masivna oštećenja.
“Iz nalaza se vidi da je najmanje jedna osoba pogođena eksplozivnim metkom u grudni koš, pri čemu su fragmenti metka pronađeni unutar tijela”,
rekao je Dhair.
Izraelske odbrambene snage (IDF) nisu komentarisale navode o korištenju ove vrste municije. Ranije su tvrdile da su medicinari ubijeni jer su se “sumnjivo kretali bez svjetala”, što su kasniji dokazi osporili.
Blokada pomoći i nastavak sukoba
Od 2. marta, Izrael primjenjuje blokadu na ulazak humanitarne pomoći u Gazu, uključujući osnovne potrepštine poput hrane, vode, goriva i medicinskog materijala. Amnesty International je ovu blokadu okarakterisala kao zločin protiv čovječnosti. Izraelska strana tvrdi da je blokada sredstvo pritiska na Hamas radi oslobađanja talaca.
Izraelski ministar odbrane, Israel Katz, potvrdio je ovaj stav:
Izjavio je da će blokada ostati na snazi dok Hamas ne oslobodi taoce, a zaprijetio je i eskalacijom sukoba.
Prema podacima ministarstva zdravstva u Gazi, od početka sukoba u izraelskim napadima poginulo je više od 51.000 Palestinaca, pri čemu su više od polovine žrtava žene i djeca. Među nedavnim žrtvama zračnih napada je i poznata fotografkinja Fatema Hassouna, ubijena na sjeveru Pojasa Gaze.
Humanitarne organizacije i medicinski radnici upozoravaju na katastrofalnu situaciju.
“Nikada nije bilo teže preživjeti u Gazi. Ljudi su gladni, bolesni, i izloženi stalnim napadima, bez osnovnih uslova za život”,
izjavio je Mahmoud Shalabi, direktor britanske humanitarne organizacije Medical Aid for Palestinians.
Izrael se suočava s optužbama za ciljanje bolnica i medicinskog osoblja u Gazi. Nedavno su bombardovana dva medicinska centra, uz izraelske tvrdnje da Hamas koristi zdravstvene ustanove u vojne svrhe. Pitanje obnove dopremanja humanitarne pomoći postalo je izuzetno osjetljivo političko pitanje unutar Izraela, gdje desničarski političari insistiraju da nema pomoći za Gazu dok svi taoci ne budu oslobođeni.