Bill Gates: Vještačka inteligencija će riješiti manjak radne snage u dva ključna zanimanja
Podijeli vijest
Bill Gates predviđa da bi dugogodišnji nedostatak ljekara i nastavnika uskoro mogao postati prošlost, jer će vještačka inteligencija (AI) popuniti te praznine. Suosnivač Microsofta smatra da će AI donijeti revoluciju u ova dva ključna sektora, ali i šire.
AI kao rješenje za nedostatak ljekara
U nedavnom pojavljivanju na podcastu “People by WTF”, Gates je iznio optimistično viđenje budućnosti medicine uz pomoć AI.
“AI will come in and provide medical IQ, and there won't be a shortage,”
(AI će doći i pružiti medicinski IQ, i neće biti nestašice,)
rekao je on, referirajući se na globalni problem nedostatka medicinskog osoblja, posebno izražen u zemljama poput Indije i onih u Africi, ali i u razvijenim zemljama poput SAD-a.
Prema prošlogodišnjem izvještaju Udruženja američkih medicinskih fakulteta, predviđa se da će se SAD suočiti sa manjkom do 86.000 specijalista i ljekara primarne zdravstvene zaštite do 2036. godine.
“The country needs hundreds of thousands of doctors to provide an equal amount of care to everyone, including minorities, those without medical insurance, and people living in rural areas,”
(Zemlji su potrebne stotine hiljada ljekara kako bi pružili jednaku količinu njege svima, uključujući manjine, one bez zdravstvenog osiguranja i ljude koji žive u ruralnim područjima,)
rekao je prošle godine za Business Insider Michael Dill, direktor studija radne snage te organizacije. Dodatni problem je smanjenje broja ljekara specijalizovanih za gerijatrijsku njegu, uprkos starenju populacije, što bi moglo dovesti do krize kvaliteta njege.
Kao odgovor na ove izazove i problem “sagorijevanja” medicinskog osoblja, AI startupi fokusirani na zdravstvo prikupili su milijarde investicija. Kompanije poput Suki, Zephyr AI i Tennr tvrde da mogu olakšati radni teret automatizacijom ponavljajućih zadataka (poput naplate i vođenja bilješki), poboljšanjem tačnosti dijagnoza i identifikacijom pacijenata za nove tretmane. Konsultantska kuća McKinsey procjenjuje da bi generativna AI mogla povećati produktivnost u zdravstvu i farmaciji za čak 370 milijardi dolara.
Revolucija i u obrazovanju
Sličan trend očekuje se i u obrazovnom sektoru. U SAD-u, prema federalnim podacima iz 2023., čak 86% javnih škola imalo je poteškoća pri zapošljavanju nastavnika za školsku godinu 2023/2024., a oko 45% škola prijavilo je manjak osoblja.
U Velikoj Britaniji, jedna londonska srednja škola prošle godine je započela pilot program zamjene nekih nastavnika AI alatima poput ChatGPT-ja, kako bi pomogla učenicima u pripremi za ispite u ključnim predmetima. Uprkos zabrinutosti zbog mogućnosti da učenici koriste AI za varanje, mnogi edukatori su optimistični u pogledu potencijala generativne AI da uštedi vrijeme nastavnicima i poboljša učenje, posebno u uslovima sve težeg popunjavanja radnih mjesta u učionicama.
Budućnost rada: Šta ostaje za ljude?
Gatesov pogled na uticaj AI ne zaustavlja se na “bijelim kragnama”. Predviđa da AI dolazi i po poslove koji zahtijevaju fizičke vještine i vrijeme – radnike u fabrikama, građevinske ekipe, hotelske čistače.
“The hands have to be awfully good to do those things. We'll achieve that,”
(Ruke moraju biti izuzetno vješte da bi radile te stvari. Postići ćemo to,)
rekao je, aludirajući na razvoj napredne robotike. Tehnološki giganti poput Nvidije ulažu velika sredstva u razvoj humanoidnih robota dizajniranih za obavljanje manuelnih zadataka, sa ciljem smanjenja troškova rada i povećanja efikasnosti.
Gates smatra da svijet ide ka budućnosti u kojoj bi rad mogao biti drastično smanjen ili barem izgledati potpuno drugačije.
“You can retire early, you can work shorter workweeks,” rekao je. “It's going to require almost a philosophical rethink about, ‘OK, how should time be spent?'”
(Možete se ranije penzionisati, možete raditi kraće radne sedmice. To će zahtijevati gotovo filozofsko preispitivanje o tome: ‘OK, kako treba provoditi vrijeme?’)
Priznao je da se i sam suočava s tim pitanjem prilagođavanja na svijet potencijalnog obilja, nakon skoro 70 godina provedenih u “svijetu nestašice”.
Još 1930. godine, ekonomista John Maynard Keynes predvidio je da bi tehnološki napredak mogao smanjiti radnu sedmicu na samo 15 sati. Gotovo vijek kasnije, uprkos ogromnom skoku produktivnosti, većina ljudi i dalje radi oko 40 sati sedmično.
Gates, međutim, svoj radni angažman vidi drugačije.
“I don't have to work,” rekao je. “I choose to work. Because? Because it's fun.”
(Ne moram da radim. Biram da radim. Zato što? Zato što je zabavno.)