Prevoznici i logističari najavili veliki protest: Sa 500 vozila dolaze u Sarajevo
Podijeli vijest
Prevoznici i logističke kompanije iz cijele Bosne i Hercegovine najavili su održavanje protesta u Sarajevu za predstojeći ponedjeljak. Glavni cilj protesta je upućivanje zahtjeva za rasterećenje poslovanja transportnih preduzeća u zemlji.
Očekuje se 500 vozila, iznose četiri zahtjeva
Velibor Peulić, koordinator Konzorcijuma “Logistika BiH”, izjavio je za Euronews BiH da se na protestu, koji će biti organizovan kao defile kroz glavni grad BiH, očekuje učešće oko 500 voznih jedinica (kamiona) iz svih dijelova zemlje. Ovim skupom žele istaći snagu transportne industrije u BiH, koju Peulić opisuje kao “krvotok privrede BiH”. Tokom protesta biće iznesena četiri ključna zahtjeva prema nadležnim institucijama.
1. Moratorijum na pravilo “90 dana u 180 dana”
Prvi zahtjev odnosi se na uvođenje dvogodišnjeg moratorijuma na primjenu pravila boravka poznatog kao “90 dana u 180 dana” za profesionalne vozače. Prevoznici traže da prestane, kako navode, diskriminatorna praksa i maltretiranje vozača iz BiH koji legalno obavljaju svoj posao unutar Evropske unije.
“Za to držimo odgovornim ministra inostranih poslova BiH Elmedina Konakovića, koji u proteklih četiri, pet mjeseci nije iskazao dovoljno energije, da se ovaj problem riješi sa ambasadorima država EU, koji se nalaze BiH. Naši vozači, tj. građani BiH su bili izloženi, između ostalog, privođenju i zatvaranju na 48 sati, samo zato što pravilo 90 dana u 180 dana, koje se odnosi na turiste, nije dobro ispregovarano u smislu da su to radnici koji su zaposleni, koji ne uzimaju posao građanima EU, nego rade iz BiH”, rekao je Peulić.
2. Povrat akciza na gorivo
Drugi zahtjev tiče se uvođenja sistema povrata akciza na gorivo za prevoznike, po uzoru na praksu u Crnoj Gori i zemljama Evropske unije.
“Ne moramo po modelu EU, ali eto susjedna nam je zemlja Crna Gora. Mi smo posljednja zemlja u regionu koja nije ovo pitanje uskladila sa EU normama. Naši prevoznici nisu više konkurentni u odnosu na okruženje i nama prijeti opasnost da svi drugi u okruženju, Crna Gora, Srbija, imaju 33 evrocenta, niže troškove po jednoj litri dizel goriva. To su pravila svih zemalja EU. Mi samo tražimo ista prava kao što imaju druge zemlje u okruženju”, istakao je Peulić.
3. Smanjenje zadržavanja na granicama
Kao treći zahtjev, prevoznici ističu potrebu za hitnim smanjenjem vremena zadržavanja teretnih vozila na graničnim prelazima i carinskim terminalima. Peulić se poziva na analize koje pokazuju ogroman gubitak vremena na granicama na Balkanu.
“U Bosni i Hercegovini je to otprilike prosječno gubljenje oko 200 radnih sati [godišnje po vozaču]. To znači da za svakog radnika kojeg imamo u BiH, umjesto da mu damo 13. platu, jedan njegov lični dohodak, faktički, potroši se na čekanju da uđete u svoju zemlju ili izađete iz svoje zemlje.”
Kao rješenja, Peulić predlaže usklađivanje radnog vremena graničnih službi (Uprava za indirektno oporezivanje, Granična policija, inspekcije) sa susjednim državama, te potpunu primjenu digitalizacije kroz NCTS sistem (Novi kompjuterizovani tranzitni sistem).
“Mi ćemo na taj način 70% smanjiti vrijeme zadržavanja na graničnim prelazima. Vrijeme zadržavanja na graničnim prelazima direktno se fakturiše u kalkulaciju bilo kog proizvoda u BiH”, naglašava Peulić.
4. Smanjenje dažbina (implicirano)
Iako nije eksplicitno navedeno kao četvrti zahtjev, Peulić ukazuje na veliko opterećenje dažbinama, navodeći da firma srednje veličine u BiH mora izdvojiti ekvivalent 36 prosječnih godišnjih plata svojih prevoznika na različite namete.
Sastanci zakazani, protest se održava
Peulić je potvrdio da je ministar komunikacija i transporta BiH, Edin Forto, pozvao predstavnike prevoznika i logističkih kompanija na sastanak sutra (srijeda) u 12:30 sati. Takođe, konzorcijum je pozvan na sastanak u Brisel 23. aprila, zajedno sa kolegama iz regiona.
Uprkos ovim pozivima na dijalog, Peulić je potvrdio da će najavljeni protest u ponedjeljak biti održan.