Foto: Reuters

Trump potrošio 155 milijardi dolara više od Bidena

16. Aprila 2025.
Podijeli vijest

VEĆI DEFICIT UPRKOS REZOVIMA

Trumpova administracija potrošila je 155 milijardi dolara više nego što je bivši predsjednik Joe Biden potrošio u istom periodu svoje administracije, pokazuju podaci američkog Ministarstva finansija. Istovremeno, Elon Musk tvrdi da je njegova Agencija za efikasnost vlade (DOGE) uspjela uštedjeti samo 150 milijardi dolara.

To znači da je, uprkos otpuštanju desetina hiljada zaposlenih, zatvaranju agencija, smanjenju ugovora i drastičnom smanjenju savezne potrošnje, trenutna administracija već stvorila dodatnih 5 milijardi dolara duga više nego što je to bio slučaj u istom periodu pod Bidenom.

Nadalje, postavlja se pitanje da li je DOGE zaista ostvario uštede u iznosu od 150 milijardi dolara. Svaki put kada Musk objavi dokaze o uštedama, oni su, prema ocjenama stručnjaka, puni grešaka.

U početku je Musk obećao da će smanjiti potrošnju za 2 biliona dolara ukidanjem vladinih agencija i socijalnih davanja, ali je tu brojku kasnije prepolovio na 1 bilion. Sada tvrdi da je ostvario tek djelić tog iznosa.

Povećanu potrošnju otkrila je analiza Wall Street Journala zasnovana na dnevnim izvještajima Ministarstva finansija SAD-a.

Troškovi i dalje rastu iako Trump i republikanci pokušavaju dogovoriti porezno rasterećenje vrijedno 5 biliona dolara, koje bi, prema procjenama, moglo povećati dug za dodatnih 5,7 biliona dolara u narednoj deceniji. Trenutni američki dug iznosi 37,3 biliona dolara

“Mislim da je neto efekat DOGE-a na saveznu potrošnju, barem koliko možemo pratiti u dnevnim izvještajima Ministarstva finansija, prilično mali”, rekao je Don Schneider, zamjenik šefa američke politike u investicionoj banci Piper Sandler, za Wall Street Journal.

“Trebat će vremena da se te uštede akumuliraju, a sve će zavisiti i od toga hoće li administracija pobijediti na sudu u vezi s nekim mjerama.”

Većina saveznih troškova su fiksne obaveze, uključujući socijalna davanja koja rastu zbog povećanja troškova života i broja penzionera iz generacije “baby boomera”. Servisiranje federalnog duga predstavlja još jedan ogroman izdatak.

Najveće stavke u budžetu 2024. godine bile su: socijalno osiguranje s 1,5 biliona dolara, kamate na dug 881 milijardu, Ministarstvo odbrane 807 milijardi i Medicare 865 milijardi dolara.

Isplate za socijalno osiguranje povećane su za 32,7 milijardi dolara otkako je Trump preuzeo dužnost. Takođe, SAD su platile 25,5 milijardi dolara više na ime kamata na dug nego u istom periodu prethodne godine.

Obavezni troškovi poput socijalnog osiguranja prošle godine iznosili su ukupno 4,9 biliona dolara, dok su diskrecioni troškovi, uključujući vojnu potrošnju, iznosili 1,8 biliona dolara.

Uticaj DOGE-a je neujednačen i uveliko zavisi od nadolazećih poreskih promjena koje bi mogle dodatno umanjiti prihode države. Neke odluke o otkazima i uštedama blokirane su sudskim presudama, a otpremnine za otpuštene radnike u nekim slučajevima čak su i povećale troškove u kratkom roku.