Upozorenje šefa Pentagona: Kina može potopiti američku flotu nosača za 20 minuta
Podijeli vijest
U rijetkom i zabrinjavajućem priznanju, američki ministar odbrane Pete Hegseth upozorio je da kineski hipersonični projektili imaju sposobnost da unište cjelokupnu flotu američkih nosača aviona za samo 20 minuta.
Ova izjava naglašava rastuću zabrinutost u Pentagonu zbog brzog napretka kineske vojne tehnologije i njenih implikacija na globalnu ravnotežu snaga.
“Do sada je naša [američka] cjelokupna platforma za projekciju moći nosač aviona i sposobnost da na taj način strateški projektujemo moć širom svijeta,” rekao je Hegseth u nedavnom intervjuu.
Međutim, dodao je alarmantnu procjenu:
Kineskih 15 hipersoničnih projektila “može eliminisati 10 nosača aviona u prvih 20 minuta sukoba,” dodao je Hegseth.
Gubici u ratnim igrama i spora nabavka
Hegseth je takođe otkrio da:
SAD “gube od Kine u svakoj ratnoj igri” koju vodi Pentagon. “Kina gradi vojsku specifično dizajniranu da uništi SAD.”
Kao razloge za rastuću prednost Kine u simuliranim sukobima, Hegseth je naveo američku birokratiju i sporu stopu nabavke naoružanja.
Zabrinutost oko Panamskog kanala
Američki ministar odbrane takođe je ukazao na rizik koji Kina predstavlja za Panamski kanal, ključni pomorski put koji povezuje Karipsko more sa Tihim okeanom. Oko 40% američkog kontejnerskog saobraćaja godišnje koristi ovaj kanal, čineći SAD njegovim najvećim korisnikom.
Od kada je Panama 2017. godine diplomatski priznala Kinu umjesto Tajvana, Peking je značajno proširio svoje prisustvo u regionu, ulažući velika sredstva u infrastrukturne projekte u blizini kanala. Kineski uticaj uključuje i kontrolu nad lukama na oba kraja kanala preko kompanije Hutchison Ports PPC, sa sjedištem u Hong Kongu, koja ima veze s Pekingom.
Ipak, Hegseth je izrazio uvjerenje u zajedničku zaštitu:
“Kina predstavlja stalnu prijetnju Panamskom kanalu, ali zajedno će ga Sjedinjene Države i Panama očuvati sigurnim.”
Početkom aprila potpisan je sporazum između SAD-a i Paname koji omogućava američkom vojnom osoblju raspoređivanje u objekte pod kontrolom Paname radi obuke, vježbi i drugih aktivnosti. Od povratka na vlast u januaru, administracija predsjednika Donalda Trumpa tvrdi da Kina ima prevelik uticaj na kanal i planira “vratiti” kontrolu nad ovim strateškim plovnim putem koji su SAD finansirale, izgradile i kontrolisale do 1999. godine.
Kineski hipersonični arsenal
Izvještaj američkog Ministarstva odbrane (DoD) iz decembra 2024. potvrđuje da su kineske tehnologije hipersoničnih projektila znatno napredovale u posljednjih 20 godina, dostigavši nivo vodećih svjetskih proizvođača.
-
DF-17: Kina je 2020. godine uvela u upotrebu balistički projektil srednjeg dometa (MRBM) DF-17 naoružan hipersoničnom kliznom letjelicom (HGV). Ovaj sistem, navodi DoD, nastaviće da transformiše raketne snage Narodnooslobodilačke armije (PLA) i može se koristiti za napade na strane vojne baze i flote u zapadnom Pacifiku.
-
DF-27: Postoji mogućnost da DF-27, pored konvencionalnih, protivbrodskih i nuklearnih bojevih glava, nosi i HGV. Zvanični kineski vojni spisi ukazuju da ovaj projektil ima domet između 5.000 i 8.000 km, što ga klasifikuje kao interkontinentalni balistički projektil (ICBM) sposoban da potencijalno dosegne Aljasku i Havaje.
-
Testovi: Kina je 27. jula 2021. testirala HGV interkontinentalnog dometa koji je preletio 40.000 km.
-
Mornarica: Kineska ratna mornarica je 2019. otkrila da njena nova krstarica sa navođenim projektilima može koristiti krstareće projektile dugog dometa za kopnene napade, a 2022. je lansirala hipersonični projektil YJ-21 dizajniran za uništavanje nosača aviona.
Prema zaključku DoD-a, Kina posjeduje vodeći svjetski arsenal hipersoničnih projektila i dramatično je unaprijedila razvoj kako konvencionalnih, tako i nuklearnih hipersoničnih raketnih tehnologija.