Foto: REUTERS

Saudijska pomoć Siriji: Otplata dugova Svjetskoj banci otvara vrata grantovima

14. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Saudijska Arabija namjerava otplatiti dugove Sirije prema Svjetskoj banci, prema informacijama tri osobe upoznate sa situacijom. Ovaj potez bi otvorio put za odobravanje višemilionskih grantova namijenjenih rekonstrukciji i podršci paralizovanom javnom sektoru u zemlji.

Prva finansijska podrška nakon pada Asada

Planovi, koji ranije nisu objavljeni, predstavljali bi prvi poznati slučaj da Saudijska Arabija pruža finansijsku pomoć Siriji otkako su islamistički pobunjenici svrgnuli bivšeg lidera Bashara al-Assada prošle godine.

Ovo bi takođe mogao biti signal da ključna podrška zaljevskih arapskih zemalja Siriji počinje da se materijalizuje, nakon što su prethodni planovi, uključujući inicijativu Dohe za finansiranje plata, bili zaustavljeni zbog neizvjesnosti oko američkih sankcija.

Prošlog mjeseca, Katar je najavio plan da Siriji obezbijedi gas preko Jordana kako bi se poboljšalo oskudno snabdijevanje električnom energijom u zemlji, potez za koji su izvori rekli Reutersu da ima odobrenje Washingtona.

Glasnogovornik saudijskog Ministarstva finansija rekao je Reutersu:

“Ne komentarišemo spekulacije, ali dajemo saopštenja, ako i kada postanu zvanična.”

Kancelarija za medije saudijske vlade, glasnogovornik Svjetske banke i zvaničnik sirijske vlade nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.

Potreba za otplatom duga

Sirija ima oko 15 miliona dolara zaostalih dugovanja prema Svjetskoj banci, koja moraju biti otplaćena prije nego što ova međunarodna finansijska institucija može odobriti grantove i pružiti druge oblike pomoći.

Međutim, Damask oskudijeva u stranoj valuti, a prethodni plan za otplatu dugova koristeći sredstva zamrznuta u inostranstvu nije se ostvario, prema riječima dvije osobe upoznate sa situacijom.

Zvaničnici Svjetske banke razgovarali su o pružanju finansiranja za pomoć u obnovi elektroenergetske mreže u zemlji, teško oštećene godinama rata, kao i za podršku platama u javnom sektoru, navela su dva izvora.

Tehnička delegacija Svjetske banke sastala se u ponedjeljak sa sirijskim ministrom finansija Mohammedom Yosrom Berniehom, prema sirijskoj državnoj novinskoj agenciji Sana. Sastanak, koji je bio prvi javni susret između sirijske vlade i Svjetske banke, uključivao je razgovore o jačanju finansijskih i ekonomskih veza između dvije strane. Bernieh je takođe istakao negativne efekte međunarodnih sankcija nametnutih Siriji i politika bivšeg režima na finansijski i bankarski sektor zemlje.

Reuters je u subotu izvijestio da će Sirija poslati delegaciju na visokom nivou u Washington na godišnje proljećne sastanke Svjetske banke i MMF-a kasnije ovog mjeseca, što predstavlja prvu posjetu sirijskih zvaničnika SAD-u od Asadovog svrgavanja. Nije jasno da li će se sirijska delegacija sastati sa američkim zvaničnicima.

Izazovi i američke sankcije

Stroge američke sankcije uvedene tokom Asadove vladavine ostaju na snazi.

U januaru, SAD su izdale šestomjesečno izuzeće za neke sankcije kako bi podstakle humanitarnu pomoć, ali je ovo imalo ograničen efekat. Prošlog mjeseca, SAD su dale Siriji listu uslova koje treba ispuniti u zamjenu za djelimično ublažavanje sankcija, ali administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa inače se malo angažovala sa novim vladarima zemlje.

To je djelimično posljedica različitih stavova u Washingtonu o pristupu Siriji. Neki zvaničnici Bijele kuće bili su skloni zauzimanju čvršćeg stava, ukazujući na bivše veze novog sirijskog rukovodstva sa Al-Kaidom kao razlog za minimalni angažman, prema diplomatama i američkim izvorima.