Alžir protjeruje 12 francuskih zvaničnika, Pariz prijeti odgovorom
Podijeli vijest
Alžir je zatražio da 12 članova osoblja francuske ambasade napusti zemlju u roku od 48 sati, potvrdio je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot. Ovaj potez dolazi usred novih tenzija između dvije zemlje.
Odluka o protjerivanju i francuska reakcija
Francuski ministar je naveo da je odluka Alžira povezana s nedavnim podizanjem optužnice protiv trojice alžirskih državljana u Francuskoj, od kojih je jedan konzularni zvaničnik.
Barrot je pozvao alžirske vlasti da preispitaju svoju odluku, naglašavajući spremnost Francuske na recipročne mjere ukoliko se protjerivanja sprovedu.
Tražim od alžirskih vlasti da odustanu od ovih mjera protjerivanja… ako se odluka o vraćanju naših zvaničnika održi, nećemo imati drugog izbora nego da odmah odgovorimo.
Među 12 francuskih zvaničnika čiji se odlazak traži nalaze se i neki članovi francuskog ministarstva unutrašnjih poslova, prema diplomatskom izvoru agencije AFP.
Pozadina slučaja: Optužnica i navodna otmica
Trojica Alžiraca optužena su u petak u Parizu za umiješanost u prošlogodišnju otmicu Amira Boukhorsa (41), poznatog kritičara alžirske vlade s velikim brojem pratilaca na internetu, poznatog i kao Amir DZ. On, prema izvještajima, živi u Francuskoj od 2016. godine i dobio je azil 2023.
Njegov advokat, Eric Plouvier, izjavio je da je Boukhors otet u aprilu 2024. u južnom predgrađu Pariza i pušten sljedećeg dana. Plouvier je također naveo da je njegov klijent bio meta dva ozbiljna napada, 2022. i 2024. godine. Francuski mediji izvijestili su da su ga “lažni policajci” prisilili da uđe u automobil, a zatim ga ostavili u šumi.
Alžirske vlasti, s druge strane, optužuju Boukhorsa da je “saboter povezan s terorističkim grupama” i izdale su devet međunarodnih potjernica protiv njega zbog navodne prevare i povezanosti s terorističkim organizacijama. Boukhors negira optužbe, a francuski sudovi su 2022. odbili zahtjeve za njegovo izručenje Alžiru.
Alžirski odgovor i protest
Alžirsko ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da je pozvalo francuskog ambasadora Stéphanea Romateta kako bi uložilo “snažan protest” povodom hapšenja i pritvaranja alžirskog konzularnog zvaničnika. Zahtijevali su njegovo hitno oslobađanje.
U saopštenju se navodi da je zvaničnik “uhapšen javno, a zatim pritvoren bez obavještenja diplomatskim kanalima”. Ministarstvo je također sugerisalo da ovaj potez “nije slučajan jer se dešava u vrlo specifičnom kontekstu s ciljem ometanja procesa ponovnog pokretanja bilateralnih odnosa”.
Širi kontekst zategnutih odnosa
Ovaj incident najnoviji je u nizu događaja koji su narušili odnose između Francuske i Alžira. Prethodne tenzije uključivale su hapšenje i zatvaranje francusko-alžirskog pisca Boualema Sansala u Alžiru, te povlačenje alžirskog ambasadora iz Pariza prošle godine nakon što je Francuska podržala marokanske tvrdnje o Zapadnoj Sahari.
Nedavni pokušaji popravljanja odnosa
Ipak, nedavno su učinjeni pokušaji da se odnosi poboljšaju. Francuski predsjednik Emmanuel Macron i alžirski predsjednik Abdelmadjid Tebboune razgovarali su telefonom u martu. U zajedničkom saopštenju nakon razgovora navedeno je:
Dva predsjednika imala su dug, iskren i prijateljski razgovor o stanju bilateralnih odnosa i tenzijama koje su se nagomilale posljednjih mjeseci.
Nakon svoje zvanične posjete Alžiru 6. aprila, ministar Barrot izrazio je nadu u “novu fazu” u odnosima dvije zemlje, što trenutna dešavanja dovode u pitanje.