Sjednica Fiskalnog vijeća BiH danas o dugu RS-a, očekuje se veto Nermina Nikšića
Podijeli vijest
Za danas je u Sarajevu zakazana sjednica Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine koja će se baviti samo jednom temom: nedavno usvojenim zaključkom Vijeća ministara BiH vezanim za dug Vlade Republike Srpske prema slovenačkoj kompaniji Viadukt.
Plan Vijeća ministara i Nikšićev veto
Na dnevnom redu sjednice naći će se prijedlog Vijeća ministara BiH, koji predviđa da se dug entitetske vlade izmiri iz budžeta Bosne i Hercegovine. Konkretno, planirano je da se to uradi preraspodjelom sredstava koja pripadaju Centralnoj banci BiH.
Međutim, ključnu ulogu u ovom procesu ima premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, koji kao član Fiskalnog vijeća ima pravo veta. Nikšić je već javno najavio da će iskoristiti to pravo, reagujući na zaključak Vijeća ministara.
Savjetujem Vijeću ministara da traže druga rješenja, da ne čekaju utorak, jer će dug Republike Srpske do tada narasti za dodatnih 54.000 KM. Ne damo novac Federacije BiH za tuđe dugove i tačka. Kada treba platiti obaveze, onda im je dobra država BiH i njen budžet. Prema sporazumu iz 2017. godine, Vlada RS-a se bezuslovno obavezala da će sama snositi troškove novčanih kazni, izjavio je Nikšić.
Članovi Fiskalnog vijeća i posljedice veta
Pored Nermina Nikšića, članovi Fiskalnog vijeća BiH su: Borjana Krišto (predsjedavajuća Vijeća ministara BiH), Srđan Amidžić (ministar finansija BiH), Radovan Višković (predsjednik Vlade RS), Toni Kraljević (ministar finansija FBiH) i Zora Vidović (ministrica finansija RS).
Ukoliko premijer Federacije BiH uloži veto, kako je i najavio, Fiskalno vijeće neće dati saglasnost za predloženi način izmirenja duga. Očekuje se da će Vijeće ministara BiH već sutra održati sjednicu na kojoj će razmatrati nove prijedloge za rješavanje ove situacije.
Porijeklo duga prema Viaduktu
Podsjetimo, problem je nastao kada je slovenačka firma Viadukt tužila Bosnu i Hercegovinu. Tužba je uslijedila nakon što je Vlada Republike Srpske jednostrano raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na rijeci Vrbas.
Ukupan iznos duga dostigao je 110 miliona KM, a zbog obračuna kamata, ova suma svakodnevno raste za dodatnih 9.000 eura dok se dug ne izmiri.
Potencijalne posljedice blokade sredstava
Kao posljedica neizmirenog duga, EUROCONTROL (Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe) je 21. marta 2025. godine primila izvršni nalog od sudskih izvršitelja iz Brisela. Nalogom se EUROCONTROL-u naređuje da zamrzne i obustavi sva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Ova blokada sredstava prijeti ozbiljnim posljedicama, uključujući moguću obustavu aviosaobraćaja u BiH, gubitak radnih mjesta u BHANSA-i, narušavanje međunarodnog ugleda zemlje i niz drugih negativnih efekata.