Foto: Ilustracija

Lažna vintage roba preplavila internet: Kriminalci profitiraju na popularnosti polovne mode

13. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Tržište polovne odjeće (“pre-loved”, vintage) doživljava procvat, potaknuto željom za održivijom kupovinom i potragom za povoljnijim cijenama usred krize troškova života. Očekuje se da će ovo tržište dostići vrijednost od skoro 300 milijardi funti do 2029. godine. Međutim, uz rast popularnosti, raste i opasnost – upozorava se da kriminalci iskorištavaju ovaj trend prodajući lažne verzije dizajnerske odjeće, torbi, obuće, pa čak i fudbalskih dresova po cijenama koje sugerišu da su originali.

Iskustva kupaca: Lažnjaci umjesto originala

Torbian Dennis, 23-godišnji modni influenser iz Cardiffa, iskusio je ovo na vlastitoj koži. Kupio je patike za 150 funti na popularnoj online platformi, uvjeren od strane prodavca da su autentične. Kada ih je primio, sumnja ga je navela da ih provjeri putem specijalizovane aplikacije, koja je potvrdila da se radi o falsifikatu.

Prodavci su me uvjeravali da su autentične… Više puta sam bio prevaren prilikom kupovine Nike patika online

— rekao je Torbian, koji koristi platforme za polovnu robu kako bi pronašao povoljne brendirane komade.

Srećom, uspio je dobiti povrat novca jer je platio putem PayPala. Torbian vjeruje da neki prodavci nisu ni svjesni da prodaju lažnjake, ali da nisu svi iskreni.

Problem falsifikata u vintage radnjama i online

Kupci polovne mode upozoravaju se na prisustvo falsifikovane robe ne samo na online platformama poput eBay, Vinted, Depop i Facebook Marketplace, već i u klasičnim vintage radnjama.

Tržište polovne robe postalo je veoma popularno i kriminalci će to iskoristiti kao priliku

— kaže Helen Barnham iz Ureda za intelektualno vlasništvo (IPO) Velike Britanije.

IPO istražuje da li “kriminalci pokušavaju infiltrirati lance snabdijevanja” i zabrinuti su da bi neka lažna roba mogla biti “nesigurna ili opasna”.

Ljudi su zaista zainteresovani za povoljnu kupovinu ili pronalaženje unikatnog komada, pa istražujemo da li nailaze na falsifikate… Potrošači bi mogli biti prevareni za nešto za što misle da je originalno, a onda saznaju da je zapravo lažno i da im može naškoditi.

Podaci organizacije Citizen's Advice pokazuju porast od 30% u žalbama na falsifikovanu robu prodanu online u posljednjih godinu dana. Prodavcima uhvaćenim u prodaji lažne robe prijete neograničene novčane kazne ili zatvorske kazne do 10 godina.

Odgovornost prodavaca i najčešće falsifikovani brendovi

Jacob Knight, vlasnik vintage radnje Knight Vintage u Cardiffu, primijetio je porast falsifikovane robe i smatra da je odgovornost na prodavcima da osiguraju autentičnost onoga što prodaju.

Morate istraživati i zaista proučiti i ovladati vještinom razlikovanja, jer je to sada tako veliki problem

— kaže Jacob.

On navodi da su među najčešće falsifikovanim brendovima Stone Island, Louis Vuitton, Gucci i Prada. Jacob nabavlja robu samo od provjerenih kolekcionara, brinući da bi porast falsifikata mogao narušiti povjerenje kupaca u vintage radnje generalno.

Biznisi će patiti i više ih nećete viđati na glavnim ulicama

— dodaje Barnham iz IPO-a.

Reakcije online platformi: Autentifikacija kao rješenje

Problem zabrinjava i online platforme, koje se sve više promovišu kao destinacije za luksuznu kupovinu. Vinted je u martu pokrenuo vlastitu kolekciju, promovišući polovne torbe, cipele i odjeću brendova poput Prade i Guccija.

Kako bi se borili protiv falsifikata, Vinted, eBay i druge platforme uvele su usluge autentifikacije za skuplje i luksuzne predmete. Iz eBaya navode da su autentifikovali 10 miliona luksuznih artikala kako bi kupci mogli biti “sigurni” da ne kupuju lažnjake.

Kada su stvari u trendu ili postoji porast potražnje, nažalost, bit će prevaranata koji će pokušavati stvoriti neautentične artikle… Radimo mnogo toga u pozadini kako bismo osigurali da ti oglasi ne završe na eBayu

— kaže Kirsty Keoghan, globalna generalna menadžerica za modu u eBayu.

Falsifikovani sportski dresovi: Poseban problem

Pored dizajnerske mode, cvjeta i tržište retro sportske opreme. Daniel Rees, koji vodi Cardiff Classic Shirts, upozorava na veliki broj lažnih dresova.

Ako odete, recimo, na utakmicu Velsa, vidjet ćete stotine dresova iz 1994. godine, a 95% njih će biti lažni… Neki se prodaju online po cijenama kao da su originalni.

Daniel koristi kodove proizvoda, znanje o mjestima proizvodnje i izgled etiketa kako bi prepoznao originale.

Poziv na odgovornost platformi i savjeti za kupce

Iako online platforme trenutno nisu uvijek zakonski odgovorne za lažnu robu prodatu preko njih, Chartered Trading Standards Institute (CTSI) izražava “ozbiljnu zabrinutost” i poziva na promjenu zakona. Traže da platforme postanu odgovorne za sve proizvode i da se izmijeni Zakon o regulaciji proizvoda i mjeriteljstvu kako bi “kompanije bile odgovorne ako se nesigurna falsifikovana roba prodaje na njihovim stranicama”.

Vinted, Depop i eBay navode da će suspendovati ili zabraniti korisnike uhvaćene u prodaji falsifikata. Meta (Facebook Marketplace) ističe da sarađuje s organima reda i podstiče korisnike na oprez (provjera profila prodavca, recenzija, sastanak na javnom mjestu). eBay također naglašava saradnju s policijom i regulatorima radi smanjenja rizika od prodaje lažnjaka.

Savjeti za zaštitu od kupovine falsifikata:

  • Kupujte od provjerenih prodavaca.

  • Pažljivo provjerite logotipe i oznake brenda.

  • Provjerite politiku povrata novca.

  • Plaćajte kreditnom karticom ili putem PayPala (radi veće zaštite).

  • Zapamtite: ako ponuda zvuči predobro da bi bila istinita, vjerovatno i jeste.