Nova knjiga otkriva metode Coca-Cole: Optužbe za obmanu javnosti o šećeru
Podijeli vijest
Poznato je da su gazirana pića bogata šećerom i povezana s ozbiljnim zdravstvenim stanjima poput dijabetesa. Kako onda Coca-Cola, vodeća svjetska kompanija bezalkoholnih pića, uspijeva održati pozitivan imidž? Nova knjiga autora i novinara Murraya Carpentera istražuje ovaj fenomen, otkrivajući navodne mračne taktike kompanije.
Carpenterova knjiga, pod nazivom “Slatko i smrtonosno: Kako Coca-Cola širi dezinformacije i čini nas bolesnima” (Sweet and Deadly: How Coca-Cola Spreads Disinformation and Makes Us Sick), detaljno opisuje napore koje je Coca-Cola Company navodno ulagala kako bi obmanula javnost o sigurnosti svojih proizvoda.
Jedna od spornih taktika, kako se navodi u knjizi, uključivala je finansiranje organizacija poput Fondacije za istraživanje šećera (Sugar Research Foundation) i Mreže za globalni energetski balans (Global Energy Balance Network) s ciljem da se naučna saznanja o hrani interpretiraju u korist kompanije. Prva inicijativa, pokrenuta još 1943. godine, smatra se primjerom efikasne, iako sumnjive, PR strategije koja je kasnije poslužila kao model za slične kampanje duhanske industrije 1950-ih.
Dok je Fondacija za istraživanje šećera bila samo djelimično finansirana od strane Coca-Cole, Mreža za globalni energetski balans, osnovana 2014., u suštini je bila produžena ruka kompanije, tvrdi autor. Ova neprofitna organizacija snažno je promovisala ideju da je nedostatak fizičke aktivnosti daleko veći uzročnik gojaznosti od loše ishrane, umanjujući tako uticaj visokokaloričnih napitaka poput gaziranih pića – što je, prema knjizi, bio primarni cilj Coca-Cole kada je donirala milione za osnivanje i finansiranje ove organizacije.
“Slatko i smrtonosno” ne opisuje samo ove primjere, već i decenije drugih navodnih taktika vrijednih milijarde dolara.
Autor naglašava važnost razotkrivanja ovih metoda jer, kako tvrdi, gigantske korporacije poput Coca-Cole posjeduju ogromnu moć i resurse za oblikovanje javnog mnijenja.
Koka-Kola je u poslu prodaje zaslađene vode. Kada bi pokušala smanjiti prodaju svojih proizvoda, prekršila bi svoje obaveze prema dioničarima
— napisao je Carpenter u tekstu za Business Insider.
Knjiga također povezuje visok unos šećera iz napitaka s dijabetesom, čiji rizici postaju izraženiji s porastom globalnih temperatura. Ističe se da Coca-Cola, osim što doprinosi zdravstvenim problemima, značajno utiče i na ekološku krizu kao najveći svjetski proizvođač brendirane plastične ambalaže, ali uprkos tome uspijeva zadržati dobar imidž.
Iako je teško pozvati korporaciju vrijednu 300 milijardi dolara na odgovornost, postoje primjeri otpora. Stanovnici u Chiapasu, Meksiko, nedavno su kritikovali kompaniju zbog navodnog crpljenja preko 300.000 galona vode dnevno iz područja pogođenog sušom. Kao odgovor, Coca-Cola je izjavila da “nastoji vratiti” vodu, ali kritičari tvrde da obećanje još nije ispunjeno. Drugi kritiziraju kompaniju zbog smanjenja njenih ciljeva održivosti, što se ironično poklapa s lansiranjem boca od 20 unci napravljenih od 100% recikliranih materijala.
Na kraju, ističe se važnost svijesti potrošača i podrške održivim inicijativama, kao i odabira opcija bez plastike ili proizvoda koji se mogu reciklirati kao koraka ka rješavanju problema plastičnog otpada.