Vijeće ministara BiH odobrilo izmjene finansijskih planova za plaćanje duga u slučaju Viadukt
Podijeli vijest
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine preduzelo je konkretne korake kako bi omogućilo izmirenje finansijskih obaveza proisteklih iz arbitražne presude u sporu koji je pokrenula slovenska kompanija Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv države. Na posljednjoj sjednici, usvojena je informacija resornog ministarstva i donesen zaključak koji pokreće proceduru izmjene ključnih finansijskih dokumenata zemlje.
Hitne izmjene fiskalnog okvira:
Centralna tačka odluke je zaduženje za predsjedavajuću Vijeća ministara, Borjanu Krišto, da bez odlaganja sazove vanrednu sjednicu Fiskalnog vijeća BiH. Cilj ovog hitnog sastanka je usvajanje neophodnih izmjena dokumenta “Globalni okvir fiskalnog bilansa i politika u BiH” za period od 2025. do 2027. godine. Ove promjene su direktno povezane s potrebom izvršenja arbitražne presude u slučaju Viadukt i tiču se korištenja sredstava povezanih s dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Rokovi za Ministarstvo finansija i budžet:
Nakon što Fiskalno vijeće usvoji izmjene, Ministarstvo finansija i trezora ima veoma kratak rok – najviše tri radna dana – da prilagodi dva važna dokumenta. Potrebno je izmijeniti Dokument okvirnog budžeta za period 2025-2027. te pripremiti novi tekst Nacrta zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025. godinu. Ovo usklađivanje je ključno kako bi budžetski planovi bili u skladu s revidiranim fiskalnim okvirom.
Procedura usvajanja budžeta:
Konačnu riječ o državnom budžetu, uključujući i ove izmjene, imat će Parlamentarna skupština BiH. Prema proceduri, Predsjedništvo BiH je ovlašteno da Parlamentarnoj skupštini predloži usvajanje Nacrta zakona o budžetu.
Razlozi za hitnost:
Vijeće ministara naglašava da je brzo rješavanje ove višemilionske obaveze, koja je rezultat spora inicijalno vezanog za Vladu Republike Srpske, od suštinske važnosti. Glavni razlozi su zaustavljanje daljeg gomilanja kamata, koje trenutno iznose oko 9.000 eura dnevno, te osiguravanje neometanog funkcionisanja Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA). Također, cilj je obustaviti pravne postupke koje je Viadukt pokrenuo kako u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banjaluci, Brčkom i Sarajevu) tako i u inostranstvu (Luksemburg i Belgija), a koji potencijalno ugrožavaju imovinu Centralne banke BiH i budžetska sredstva institucija BiH.
Kontekst spora:
Treba podsjetiti da je arbitražni postupak pokrenut nakon što je Vlada Republike Srpske jednostrano raskinula ugovor o koncesiji sa kompanijom Viadukt za izgradnju hidroenergetskog sistema na rijeci Vrbas. U ranijem sporazumu iz 2017. godine, zaključenom između Vlade RS i Vijeća ministara BiH, Vlada RS se obavezala da će, uime BiH, bezuslovno izmiriti sve finansijske obaveze koje proizađu iz presude u ovom arbitražnom postupku.