Foto: AA

Stanivuković optužio Dodika: Republika Srpska ne smije biti pijaca

10. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Draško Stanivuković, predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), oštro je reagovao na izjavu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je poručio da je spreman da “zamrzne” zakone koje je NSRS donijela protiv rada državnih institucija – pod uslovom da visoki predstavnik Christian Schmidt povuče svoje odluke.

Stanivuković je ovakvu ponudu ocijenio kao trgovinu institucijama i direktno poniženje Republike Srpske.

“Najava da će biti zamrznuti zakoni o SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu BiH, kao i o VSTS-u, nije samo političko poniženje, već otvoreno priznanje da Republika Srpska nema predsjednika, nego trgovca spremnog da na sto stavi sve – uključujući i institucije i budućnost Republike Srpske”, izjavio je lider PDP-a.

Podsjetio je da je do sada, kako kaže, Dodik trgovao resursima, javnim nabavkama, foteljama i koalicionim partnerstvima, ali da sada prelazi crvenu liniju jer u igru ulaze ključne institucije i sam ugled Narodne skupštine RS.

“Gledali smo kako se trguje s Inckom, SDA, HDZ-om, ambasadama, a sada se trguje ugledom institucija. To je nedopustivo”, rekao je Stanivuković.

Dalje je dodao da Dodik vodi “otuđeni monolog” i pokušava putem režimskih medija uvjeriti građane da je sve pod kontrolom.

“Ne treba nas ubjeđivati kako živimo, već pokazati rezultate koje će vidjeti cijeli svijet”, poručio je Stanivuković, uz konstataciju da nepromišljena politika izaziva neizvjesnost i da posljedice snosi čitava zemlja, a ne oni koji je vode.

Na kraju, uputio je i poruku rukovodstvu Republike Srpske.

“Pozivam rukovodstvo RS da sačuva minimum dostojanstva, prestane ishitrenim odlukama praviti pijacu od NSRS. Dijalog na koji se sada pozivaju trebao je biti prva, a ne posljednja opcija”, zaključio je Stanivuković.

Podsjetimo, Milorad Dodik je ranije izjavio da je spreman na dogovor i da bi mogao “zamrznuti” zakone o zabrani rada državnih institucija u RS, ukoliko Schmidt povuče svoje odluke. Ova izjava predstavlja najumjereniji ton koji je Dodik do sada zauzeo, a neki analitičari smatraju da je na to utjecao i pritisak iz inostranstva, posebno posljednje sankcije koje su mu uvele Njemačka i Austrija.