Von der Leyen pozdravila odgodu carina i ponovo predložila dogovor
Podijeli vijest
Evropska unija je s olakšanjem dočekala odluku Donalda Trumpa da uvede 90-dnevnu pauzu na planirane sveobuhvatne carine, koje su, prema procjenama, mogle izazvati globalnu recesiju. Evropska komisija saopćila je da će analizirati ovu odluku prije nego što preduzme daljnje korake.
“Pozdravljam najavu predsjednika Trumpa o pauziranju recipročnih carina. To je važan korak ka stabilizaciji globalne ekonomije”, izjavila je Ursula von der Leyen.
Dodala je da su “jasni, predvidljivi uslovi od suštinskog značaja za funkcionisanje trgovine i lanaca snabdijevanja”, te je iskoristila priliku da ponovo ponudi dogovor “nula za nulu” – ukidanje svih carina na industrijsku robu između EU i SAD.
Međutim, Trump je ranije ove sedmice odbacio ovu ponudu, zahtijevajući od Evropske unije da u većoj mjeri kupuje američku energiju kako bi se smanjio trgovinski disbalans. Prema podacima iz 2023. godine, EU je imala trgovinski suficit u robi u iznosu od 156,6 milijardi eura, dok je u sektoru usluga bilježila deficit od 108,6 milijardi.
“Evropska unija ostaje posvećena konstruktivnim pregovorima sa Sjedinjenim Državama, s ciljem postizanja trgovine bez trenja i obostrano korisne trgovine”, naglasila je von der Leyen.
Premijer Poljske Donald Tusk pozvao je obje strane da “iskoriste najbolje od sljedećih 90 dana” kako bi pronašle kompromis, naglašavajući važnost održavanja bliskih transatlantskih odnosa bez obzira na trenutne izazove.
Prvobitno je Trumpova administracija uvela carinsku stopu od 20 posto na evropsku robu, što je Evropska komisija kritikovala kao nelegitimno. Nakon odluke o pauzi, osnovna carinska stopa za EU bit će smanjena na 10 posto, dok posebne stope od 25 posto i dalje važe za čelik, aluminij i automobile.
Von der Leyen nije spominjala moguće kontramjere, iako su zemlje članice EU već odobrile prvi paket kontratarifa usmjerenih na Trumpove carine na čelik i aluminij. Portparol Komisije izjavio je da će se s procjenom daljnjih koraka sačekati.
U međuvremenu, Evropska komisija je formirala radnu grupu koja će nadzirati moguće preusmjeravanje kineske robe, čiji su proizvodi često subvencionirani, s američkog na evropsko tržište. Kina je pogođena drastičnom carinom od čak 125 posto, što je izazvalo zabrinutost na svjetskim tržištima.
Von der Leyen je dodala da EU nastavlja da diversifikuje svoje trgovinske odnose kroz sporazume s državama koje podržavaju slobodnu razmjenu. U posljednjih nekoliko mjeseci, EU je zaključila sporazume o slobodnoj trgovini sa Švicarskom, Meksikom i Mercosurom, a pregovara i s Indijom.
“Moj tim i ja ćemo nastaviti da radimo dan i noć na zaštiti evropskih potrošača, radnika i preduzeća. Zajedno, Evropljani će izaći jači iz ove krize”, zaključila je von der Leyen.