Otkrivene nove informacija o mamutima
Podijeli vijest
Mladunce mamuta, otkriveno 2024. godine, prošao je kroz prvo detaljno postmortalno istraživanje od strane istraživača sa Instituta za eksperimentalnu medicinu u Sankt Peterburgu. Nakon što je proveo oko 130.000 godina zakopan u sibirskom permafrostu, Yana (nazvana po slivu rijeke u kojem je pronađena) jedno je od najbolje očuvanih mamutskih tijela ikada pronađenih. Oportunitet da se obavi nekropsija na Yani mogao bi donijeti obilje novih informacija o ovoj vrsti i njenom kasnopleistocenskom okruženju. Međutim, satima provoditi vrijeme uz gotovo 400 kilograma otapajuće lešine možda nije bio najugodniji doživljaj.
Prema izvještaju Agence France-Presse (AFP), ispitivači su opisali miris mladunca, koji je visok oko metar, kao “mješavinu fermentirane zemlje i mesa” nakon što je proveo desetke tisuća godina “u procesu razgradnje u sibirskom podzemlju”.
Yana je toliko dobro očuvana da se još uvijek mogu vidjeti krznene rese. Tijekom višesatnog ispitivanja, stručnjaci u sterilnim odjelima, maskama i naočalama pravili su incizije na prednjem dijelu tijela koristeći skalpele, kirurške škare i druge medicinske alate. Permafrostov ledeni uvjeti omogućili su mamutu da sačuva većinu svoje sivo-smeđe kože, pa čak i dijelove crvene kose.
Pored uzimanja vanjskih uzoraka, tim biologa i zoologa prikupio je dijelove Yaninog probavnog trakta, uključujući želudac i debelo crijevo. Istraživači su posebno zainteresirani za sadržaj debelog crijeva, koji bi mogao sadržavati drevne mikroorganizme koji poboljšavaju naše razumijevanje evolucijskog puta do njihovih modernih potomaka. Daljnja ispitivanja također bi mogla otkriti mikrobni okoliš u kojem je Yana živjela.
Yanina usta također su pomogla preciznije odrediti njenu dob u trenutku smrti. Otkriveni mliječni očnjaci — slični ljudskim mliječnim zubima — potvrdili su da je Yana bila barem godinu dana stara kada je umrla, ali ne dovoljno stara da bi joj oni već ispali. I dok uzrok njene smrti ostaje misterij, jedan mogući krivac je isključen s popisa osumnjičenih: ljudi.
“Na teritoriji Jakutije tada još nije bilo ljudi,” objasnio je direktor Mamutskog muzeja Maxim Cheprasov za AFP, dodajući da nisu stigli u tu regiju sve do 28.000–32.000 godina prije.
Iako ljudi nisu odgovorni za Yanin smrt, gotovo sigurno su odgovorni za okolnosti koje su dovele do njenog otkrića. Nakon što je bila zamrznuta 130.000 godina, globalno zagrijavanje uzrokuje otapanje permafrostova i otkriva njihove dugo skrivene sadržaje.
Iako takvi uzorci kao što je Yana pružaju dragocjena nova saznanja, postoje i potencijalne opasnosti. Neki stručnjaci izražavaju zabrinutost da bi otapanje permafrostova moglo osloboditi hibernirajuće patogene mikroorganizme u svijet koji nije spreman nositi se s njima ili im se oduprijeti.