Znakovi raka testisa i kako ih prepoznati
Podijeli vijest
Rak testisa, iako rijedak, predstavlja najčešći oblik karcinoma kod muškaraca mlađih od 45 godina, ali je ujedno i jedan od najuspješnije izlječivih oblika raka ako se otkrije na vrijeme.
Evropski podaci pokazuju da čak 95 posto oboljelih muškaraca u toj starosnoj grupi preživi najmanje pet godina nakon dijagnoze, no problem predstavlja činjenica da bolest često protiče bez izraženih simptoma, što dovodi do kasnog otkrivanja.
“Ne postoji kultura samopreispitivanja, što je posljedica društvenih tabua,” izjavio je dr. Hendrik Van Poppel iz Evropskog udruženja urologa.
Ko je u većem riziku?
Rak testisa najčešće pogađa muškarce u kasnim 20-im i ranim 30-im godinama. Veći rizik postoji kod onih s porodičnom historijom bolesti, muškaraca koji imaju HIV, problema s plodnošću, kao i kod onih koji su rođeni s kriptorhizmom – stanjem u kojem se testisi ne spuste u skrotum pri rođenju.
Koji su najčešći simptomi?
Preporučuje se redovan samopregled testisa pod toplim tušem, kada je skrotum opušten. Tokom pregleda treba obratiti pažnju na:
-
bezbolne kvržice u testisu
-
osjećaj tvrdoće, težine ili boli
-
povećanje ili bolnost testisa
-
nelagodu u leđima ili donjem dijelu stomaka
-
gubitak težine, kašalj, poteškoće s disanjem ili gutanjem
Većina promjena na testisima nisu kancerogene, ali bilo kakva sumnja zahtijeva konsultaciju s ljekarom.
Liječenje i život nakon dijagnoze
Standardni tretman uključuje hirurško uklanjanje testisa, uz mogućnost dodatne terapije poput kemoterapije ili zračenja. U nekim slučajevima pacijenti se odluče za umetanje umjetnog testisa. Zbog potencijalnog utjecaja na plodnost, preporučuje se čuvanje sperme prije početka liječenja.
Ukoliko je rak otkriven u kasnijoj fazi i proširio se na druge organe, liječenje je kompleksnije, ali i tada postoje šanse za izlječenje.
“Mnogi slučajevi mogu biti izliječeni čak i kada su otkriveni u metastatskoj fazi, ali je ključno da se bolest prepozna na vrijeme,” poručio je Van Poppel.