Britanske zastupnice odbijene na granici: Izrael im zabranio ulazak zbog navodne mržnje
Podijeli vijest
Dvije zastupnice britanske Laburističke partije, Abtisam Mohamed i Yuan Yang, izrazile su zapanjenost nakon što im je zabranjen ulazak u Izrael dok su putovale na Zapadnu obalu.
U zajedničkoj izjavi, navele su da je ključno da parlamentarci imaju priliku “sami svjedočiti situaciji na okupiranoj palestinskoj teritoriji”. No, izraelske vlasti su ih odbile uz obrazloženje da su planirale širiti “govor mržnje” protiv Izraela i izraelskog naroda.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy oštro je reagovao, poručivši da je postupak izraelskih vlasti “neprihvatljiv, kontraproduktivan i duboko zabrinjavajući”.
S druge strane, liderka britanskih konzervativaca Kemi Badenoch podržala je izraelsku odluku, ističući da svaka zemlja ima pravo da kontroliše svoje granice. Naglasila je i da je “značajno” što postoje laburistički zastupnici koje druge države ne žele primiti.
Yang, zastupnica za Earley i Woodley, te Mohamed, zastupnica za Sheffield Central, letjele su iz Londona u Izrael sa dvije saradnice u subotu popodne. Prema izraelskim vlastima, ministar unutrašnjih poslova Moshe Arbel naredio je odbijanje ulaska svim članovima delegacije nakon ispitivanja, optužujući ih da su došli kako bi “dokumentovali aktivnosti izraelskih snaga sigurnosti”.
Britansko Ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da se radi o parlamentarnoj delegaciji, ali izraelska strana tvrdi da posjeta nije bila formalno priznata od strane bilo kojeg izraelskog zvaničnika.
Zastupnice su navele da je posjeta organizovana u saradnji s britanskim humanitarnim organizacijama koje već više od deset godina vode slične delegacije.
“Mi smo dvije, od brojnih zastupnika, koje su nedavno u Parlamentu govorile o izraelsko-palestinskom sukobu i važnosti poštivanja međunarodnog humanitarnog prava”, stoji u njihovoj izjavi.
“Zastupnici trebaju imati slobodu da govore istinu u Donjem domu bez straha da će zbog toga biti mete.”
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Izraela saopšteno je da su zastupnice i njihovi pratioci napustili zemlju u nedjelju ujutro, oko 06:00 po lokalnom vremenu.
Ministar Lammy dodao je da je Ministarstvo u kontaktu s odbijenim zastupnicama kako bi im pružilo podršku:
“Jasno sam dao do znanja kolegama u izraelskoj vladi da se britanski parlamentarci ne bi smjeli tretirati na ovakav način.”
Mohamed i Yang, koje su prvi put izabrane u Parlament 2024. godine, ranije su u više navrata javno kritikovale izraelske postupke tokom sukoba s Hamasom.
U februaru je Mohamed inicirala pismo koje su potpisala 61 zastupnik i član Doma lordova, pozivajući na zabranu uvoza proizvoda iz izraelskih naselja na palestinskoj teritoriji, pozivajući se na mišljenje Međunarodnog suda pravde.
Također je optužila Izrael za uskraćivanje humanitarne pomoći Gazi, izjavivši u Parlamentu da međunarodno pravo “zabranjuje izgladnjivanje civila kao metodu ratovanja”, a spomenula je i tvrdnje humanitarnih organizacija o “etničkom čišćenju” u Gazi.
Yang je u januaru tražila sankcije protiv izraelskih ministara Itamara Ben-Gvira i Bezalela Smotricha, nakon što su predložili izgradnju novih izraelskih naselja u sjevernoj Gazi kako bi potaknuli Palestince da napuste to područje.
Također je u Parlamentu upozoravala na teške uslove rada za novinare i medicinsko osoblje u palestinskim teritorijama.
Liderka konzervativaca Badenoch je u emisiji BBC-ja poručila:
“Svaka država ima pravo da kontroliše svoje granice. Ali ono što je šokantno je da postoje zastupnici iz Laburističke stranke koje druge zemlje ne žele pustiti unutra.”
Na to je reagovala Emily Thornberry, predsjednica parlamentarnog odbora za vanjske poslove iz redova Laburista, nazvavši Mohamed i Yang “izuzetno poštovanim parlamentarkama” i “potencijalnim liderima”.
“Izrael čini veliku grešku što ih pokušava otuđiti i poniziti. To je uvreda za Britaniju i za naš Parlament”, rekla je.
Tokom rata u Gazi došlo je do protesta, nasilja i racija izraelskih snaga na Zapadnoj obali. U petak su izraelski vojnici ubili dva Palestinca u toj regiji.
Sukob je započeo 7. oktobra 2023., kada su borci Hamasa izveli iznenadni napad na Izrael, ubivši oko 1.200 ljudi i odvevši 251 taoca u Gazu.
Od tada, prema podacima Ministarstva zdravstva pod upravom Hamasa, u Gazi je ubijeno više od 50.000 ljudi. Samo od završetka primirja 18. marta, stradalo je 1.309 osoba.
Ministar Lammy zaključio je:
“Fokus britanske vlade ostaje na postizanju novog primirja, pregovorima kako bi se zaustavilo krvoproliće, oslobodili taoci i okončao sukob u Gazi.”