U reakciji na nove američke carine, britanski premijer Keir Starmer upozorio je da je globalni poredak koji je postojao decenijama sada ozbiljno narušen, poručivši:
“Svijet kakav smo poznavali više ne postoji.”
U autorskom tekstu za Sunday Telegraph, Starmer je naglasio da Velika Britanija neće pasivno promatrati promjene u međunarodnoj trgovini i da je spremna intervenisati u tržište radi zaštite nacionalnih interesa.
“Nekima to možda neće biti ugodno – ideja da država izravno utječe na tržište često je ismijavana. Ali ne možemo se držati starih uvjerenja dok se svijet ovako brzo mijenja”, napisao je Starmer.
Velika Britanija se našla među zemljama pogođenim novim carinama koje je uveo bivši američki predsjednik Donald Trump, uključujući osnovnu carinu od 10 posto i dodatne od 25 posto na izvoz automobila, čelika i aluminija. Pojedine države suočene su s još višim carinama, koje će od 9. aprila dosegnuti i do 50 posto.
Trumpove mjere imaju za cilj poticanje domaće potrošnje, ali su izazvale domino efekat – kineski odgovor u obliku protumjera te pad svjetskih berzi od preko 5 posto, uz rast bojazni od nove globalne recesije.
Utjecaj na britansku industriju
Britanski proizvođač automobila Jaguar Land Rover objavio je da privremeno obustavlja isporuke za američko tržište dok ne prilagodi poslovanje novim okolnostima. Starmer je u tom kontekstu najavio hitne mjere za jačanje domaće konkurentnosti.
“Ove sedmice pokrećemo planove za jačanje domaće konkurentnosti kako bismo se manje oslanjali na uvoz i lakše prebrodili ovakve globalne šokove”, naveo je premijer, dodavši da je vlada spremna koristiti industrijsku politiku kako bi zaštitila britansku ekonomiju.
Podsjetio je da ovog proljeća nije bilo povećanja poreza, ali nije isključio nove fiskalne mjere na jesen.
Nastavak trgovinskih pregovora
Iako se suočava s pritiskom, Starmer je naglasio da će nastaviti pregovore s američkom administracijom u cilju postizanja pravednog trgovinskog sporazuma.
“Sklopit ću dogovor samo ako je dobar za britanske kompanije i siguran za radnike”, rekao je.
Čelnica opozicionih konzervativaca, Kemi Badenoch, pozvala je premijera da s Amerikom zaključi “dubok i sadržajan trgovinski sporazum koji donosi rast, ali ne narušava standarde”.
Podsjetimo, prošle godine Velika Britanija je u Sjedinjene Države izvezla robe u vrijednosti gotovo 60 milijardi funti, među kojima su dominirali automobili, mašine i farmaceutski proizvodi.