Foto: AA

Tarife izazivaju nemir među američkim i kanadskim proizvođačima poljoprivrednih mašina

6. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Na nedavnom sajmu poljoprivredne opreme u Kanadi, prodavci opreme suočavali su se sa poteškoćama u sklapanju poslova sa farmerima koji su zabrinuti zbog tarifa.

S obzirom na to da neki kombajni koštaju više od 800.000 dolara, iznenadni porast cijena zbog tarifa predstavljao bi ozbiljan udarac za većinu poljoprivrednih budžeta.

Kanada je bila pošteđena širokih globalnih tarifa koje je nametnula administracija Donalda Trumpa 2. aprila, ali se suočava sa tarifama na izvoz čelika i aluminijuma u SAD, kao i na automobile koji nisu u skladu sa Sporazumom o slobodnoj trgovini SAD-Meksiko-Kanada.

Do petka, kanadski farmeri nisu bili sigurni da li poljoprivredna oprema podliježe tim tarifama ili kanadskim odmazdama. Razjašnjenje ovih detalja moglo bi potrajati nekoliko nedelja.

U međuvremenu, apetit farmera za novim kombajnima, traktorima i drugom poljoprivrednom opremom opao je, a proizvođači povlače svoje poteze.

U martu, Case IH, proizvođač poljoprivredne opreme sa sjedištem u Racineu, Wisconsin, koji je u vlasništvu globalnog giganta CNH Industrial, obavijestio je stotine radnika u Severnoj Dakoti i Minesoti o otkazima. Kompanija nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Neizvjesnost plaši farmere da kupe opremu koja dolazi iz SAD-a, kazali su farmeri i prodavci u intervjuima.

U Saskatchewanu, kanadskoj provinciji u kojoj se uzgaja većina proljetne pšenice, kanole i duruma za izvoz, farmeri će biti vrlo oprezni u pogledu kapitalnih ulaganja, izjavio je Bill Prybylski, predsjednik Asocijacije poljoprivrednih proizvođača Saskatchewena, sa desetine hiljada članova, pokazujući ka velikom zelenom kombajnu John Deere-a na martovskom sajmu poljoprivredne opreme.

U drugim dijelovima sajma, farmeri su istraživali kombajne, sijače, prskalice i opremu za sakupljanje kamenja koju bi voljeli da kupe, ali samo nekoliko njih je zapravo izvršilo kupovinu.

Proizvođači su se takođe suočavali sa strahom da bi mogli biti na pogrešnoj strani tarife.

„Imamo mnogo stvari u zraku trenutno i ne znamo gdje će one završiti,“ rekao je Derek Molnar, direktor marketinga za proizvođača opreme za sakupljanje kamenja Degelman Industries, ispred izložbe njegovih svijetložutih poljoprivrednih alata.

S obzirom na to da se kupovina mašina često pregovara mjesecima ili čak godinama prije isporuke, rizik da bi velike tarife mogle biti uvedene na proizvod kada stigne previše je skup za većinu farmera.

„Mi smo lično odustali“ od kupovine nove poljoprivredne opreme, rekao je Gunter Jochum, farmer iz Manitobe. „Odlučili smo da zadržimo svoje kombajne duže.“

Jochum, kao i većina farmere, kupuje opremu iz cijelog svijeta: Claas kombajne proizvedene u Njemačkoj i SAD-u; američke traktore AGCO i Case prskalice; kanadske sijače Bourgault.

Zbog „trajno ekonomske neizvjesnosti i nadolazećih trgovinskih ratova, proizvođači opreme sa obje strane granice rekalibriraju proizvodnju prema dolje,“ rekao je Kip Eideberg, viši potpredsjednik Asocijacije proizvođača opreme, koja predstavlja velike proizvođače poput John Deere-a i Case IH-a.

„Tarife će poremetiti naše lanac opskrbe u Sjevernoj Americi, povećati troškove za proizvođače opreme i ugroziti desetine hiljada radnih mjesta koja podržavaju porodice,“ dodao je Eideberg.

Jamie Pegg, generalni menadžer kanadskog proizvođača poljoprivredne opreme Honey Bee, rekao je da će kompanija morati smanjiti proizvodnju kako bi izbjegla nakupljanje zaliha ukoliko tarife, ili strah od tarifa, utječu na prodaju.

„Inventar je nešto što vas uništava,“ rekao je on.

Za kanadske distributere opreme, neizvjesnost „stvara strašno poslovno okruženje,“ rekla je Nancy Malone, potpredsjednica za Kanadu Sjevernoameričke udruge distributera, čiji članovi kupuju opremu, đubriva i druge skupe artikle koje prodaju lokalnim farmerima.

Malone je izjavila da lobira kod kanadske vlade kako bi izbjegla bilo kakve odmazdne tarife Kanade na američku poljoprivrednu opremu.

„Čekamo,“ zaključila je.