Administracija Donalda Trumpa prošlog mjeseca nastavila je sa prodajom više od 20.000 američkih napadačkih pušaka Izraelu, prema dokumentu koji je vidio Reuters i izvorima upoznatim sa situacijom, pomičući naprijed prodaju koju je administracija bivšeg predsjednika Joea Bidena odgodila zbog zabrinutosti da bi oružje moglo dospjeti u ruke ekstremističkih izraelskih naseljenika.
Državni sekretarijat poslao je obavještenje Kongresu 6. marta o prodaji automatskih pušaka Colt Carbine kalibra 5,56 mm u vrijednosti od 24 miliona dolara, navodeći da će krajnji korisnik biti Izraelska nacionalna policija, prema dokumentu.
Prodaja pušaka predstavlja malu transakciju u odnosu na milijarde dolara vrijedno oružje koje SAD isporučuju Izraelu. Međutim, privukla je pažnju kada je Bidenova administracija odgodila prodaju zbog zabrinutosti da bi oružje moglo završiti u rukama izraelskih naseljenika, od kojih su neki napali Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali.
Bidenova administracija nametnula je sankcije pojedincima i entitetima optuženim za nasilje na Zapadnoj obali, gdje je došlo do porasta napada naseljenika na Palestince.
Prvog dana na funkciji, 20. januara, Trump je donio izvršnu naredbu kojom su ukinute sankcije naseljenicima, što je predstavljalo preokret u politici SAD-a. Od tada je njegova administracija odobrila prodaju milijardi dolara vrijednog oružja Izraelu.
Obavještenje Kongresu od 6. marta navodi da je američka vlada uzela u obzir “političke, vojne, ekonomske, ljudska prava i kontrole oružja” prilikom odlučivanja.
Državni sekretarijat nije dao komentar na pitanje da li je administracija tražila uvjeravanja od Izraela o upotrebi oružja.
BLISKI ODNOSI
Od rata na Bliskom istoku 1967. godine, Izrael okupira Zapadnu obalu, koju Palestinci žele kao osnovu za nezavisnu državu, i gradi naselja koja većina zemalja smatra ilegalnim. Izrael osporava ovo, pozivajući se na istorijske i biblijske veze s tim područjem.
Nasilje naseljenika bilo je u porastu prije izbijanja rata u Gazi, a pogoršalo se od početka sukoba prije više od godinu dana.
Trump je izgradio bliske odnose s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, obećavajući podršku Izraelu u njegovom ratu protiv Hamasa u pojasu Gaze. Njegova administracija je u nekim slučajevima nastavila s prodajom oružja Izraelu unatoč zahtjevima demokratskih zakonodavaca iz SAD-a da prodaje budu zaustavljene dok ne dobiju više informacija.
Američki Senat je u četvrtak velikom većinom odbacio pokušaj blokiranja prodaje oružja Izraelu u vrijednosti od 8,8 milijardi dolara zbog zabrinutosti u vezi s ljudskim pravima, izglasavši 82-15 i 83-15 za odbacivanje dvije rezolucije neslaganja u vezi s prodajom velikih bombi i drugog ofanzivnog vojnog naoružanja.
Rezolucije je ponudio senator Bernie Sanders iz Vermonta, nezavisni senator koji se povezuje s demokratama.
Prodaja pušaka bila je obustavljena nakon što su demokratski zakonodavci prigovorili i tražili informacije o tome kako Izrael planira koristiti oružje. Kongresni odbori su naknadno odobrili prodaju, ali je Bidenova administracija zadržala obustavu.
Novi sukobi u decenijama starom izraelsko-palestinskom konfliktu počeli su napadom Hamasa na izraelske zajednice 7. oktobra 2023. godine, kada su naoružani napadači ubili 1.200 ljudi i odveli više od 250 talaca, prema izraelskim podacima. Izraelska kampanja dosad je usmrtila više od 50.000 Palestinaca, prema podacima zdravstvenih vlasti Gaze.
Izraelski ministar za nacionalnu sigurnost Itamar Ben-Gvir, pripadnik krajnje desnice u Netanyahuovoj vladi, nadgleda izraelsku policiju. Novine Times of Israel izvještavaju da je njegov ministarstvo u novembru 2023. godine stavilo “veliki naglasak na naoružavanje civilnih sigurnosnih timova” nakon napada 7. oktobra.