Foto: AA

Rubio: SAD više ne mogu snositi većinu globalne humanitarne pomoći

5. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Sjedinjene Američke Države više neće snositi teret pružanja većine globalne humanitarne pomoći, izjavio je u petak američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio, pozivajući druge bogate zemlje da preuzmu odgovornost, nakon što je zemljotres razorio dijelove Mjanmara.

„Nismo vlada svijeta. Pružićemo humanitarnu pomoć, baš kao što to rade svi ostali, i učinićemo to najbolje što možemo“, rekao je Rubio novinarima u Briselu. „Ali takođe imamo druge potrebe koje moramo balansirati sa tim.“

Ove izjave dolaze nakon što je predsjednik Donald Trump naredio 90-dnevnu pauzu u svim američkim vanjskim pomoćima prvog dana svog mandata. Taj potez, kao i naknadne naredbe za obustavu mnogih programa Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) širom svijeta, ugrozili su isporuku hrane i medicinske pomoći, izazivajući haos u globalnim humanitarnim naporima.

USAID je, također, u velikoj mjeri demontiran dok Trump i milijarder Elon Musk nastoje sprovesti neviđeni plan smanjenja federalne vlade, pri čemu je veliki broj zaposlenih stavljeno na odmor ili otpušten, a mnoge njihove subvencije su ukinute.

Glavni američki diplomat izjavio je da nije fer očekivati da Sjedinjene Države snose 60-70% humanitarne pomoći u svijetu, te da postoje mnoge „bogate zemlje“ koje bi trebale doprinositi. Konkretno je spomenuo Kinu i Indiju.

„Mi smo najbogatija zemlja na svijetu, ali naši resursi nisu neograničeni. Nisu neograničeni, a imamo ogromni nacionalni dug. Imamo mnoge druge prioritete i vrijeme je da to sve rebalansiramo. Bićemo tu. Bićemo od pomoći koliko možemo, ali imamo i druge stvari o kojima moramo brinuti“, rekao je Rubio. „Kina je vrlo bogata zemlja. Indija je bogata zemlja. Postoje mnoge druge zemlje u svijetu, i svi bi trebali doprinositi.“

Zemljotres magnitude 7.7, jedan od najjačih u Mjanmaru u posljednjem stoljeću, pogodio je regiju u kojoj živi 28 miliona ljudi, srušio zgrade poput bolnica, sravnio zajednice i ostavio mnoge bez hrane, vode i skloništa.

Broj poginulih u zemljotresu popeo se na 3.145, a više od 4.500 je povrijeđeno, dok je više od 200 osoba još uvijek nestalo, prema podacima vojnog režima zemlje.

MJANMAR NIJE NAJLAKŠE MJESTO ZA RAD

Sjedinjene Države, koje su do nedavno bile najveći svjetski donator humanitarne pomoći, ponudile su relativno skromnih 2 miliona dolara kao odgovor na zemljotres. Vašington je također rekao da će poslati tim za procjenu, ali njihov dolazak je odgođen zbog problema sa dobijanjem viza od strane vojnog režima.

Prošlih godina, SAD su redovno slali obučene spasioca brzo nakon tsunamija, zemljotresa i drugih katastrofa širom svijeta.

Rubio je odbacio kritike da je Vašington sporo odgovorio na zemljotres zbog demontaže USAID-a. Umjesto toga, rekao je da Mjanmar nije „najlakše mjesto za rad“, jer vođa vojnog režima ne voli SAD i sprečava ih da rade u zemlji onako kako bi to željeli.

Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava u petak je saopštila da vojni režim u Mjanmaru ograničava kritično potrebnu humanitarnu pomoć za žrtve zemljotresa u područjima u kojima se protive njegovoj vlasti.

Odsustvo američke pomoći pokazuje kako su Trumpovi potezi smanjenja veličine američke vlade ometali sposobnost zemlje da djeluje u vrijeme katastrofa, rekli su Reutersu tri trenutna i bivša zvaničnika SAD-a.