Foto: Pexels

Komitet američkog Senata pokreće istragu o naporima Mete da uđe na kinesko tržište

2. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Istražni podkomitet američkog Senata je u utorak otvorio reviziju napora Facebookove matične kompanije Meta Platforms (META.O) da stekne pristup kineskom tržištu i traži dokumente od kompanije.
Senator Ron Johnson, koji predsjedava Stalnim podkomitetom za istrage, zajedno sa senatorima Richardom Blumenthalom, vodećim demokratom, i Joshom Hawleyjem, postavio je pitanje generalnom direktoru Mete, Marku Zuckerbergu, u vezi sa optužbama da je kompanija radila na razvoju alata za cenzuru za kinesku komunističku partiju kao dio svojih pokušaja da uđe na kinesko tržište, prema pismu koje je vidio Reuters.

Senatori žele od Mete da dostavi opsežnu dokumentaciju koja uključuje svu komunikaciju kompanije ili zapise o sastancima s kineskim vladinim zvaničnicima od 2014. godine. Traže da to bude dostavljeno do 21. aprila.
Senatori su se pozvali na izvještaje iz nedavno objavljene knjige “Careless People” bivše izvršne direktorice Facebooka, Sarah Wynn-Williams, koja tvrdi da je kompanija 2014. godine razvila “trogodišnji plan” za ulazak na kinesko tržište. Inicijativa je nosila kodno ime “Projekt Aldrin”, navodi se u knjizi.
Pismo senatora kaže da su “izvještaji potvrđeni unutrašnjim zapisima koji dokumentuju ove napore, koje je podkomitet pregledao.”

Portparol Mete odbacio je tvrdnje.
“Ovo sve pokreće bivši zaposlenik koji je otpušten prije osam godina zbog lošeg učinka. Ne poslujemo u Kini danas. Nije tajna da smo jednom bili zainteresovani za to kao dio Facebookove inicijative za povezivanje svijeta”, saopštila je kompanija. “Na kraju smo odlučili da ne nastavimo sa idejama koje smo istraživali, što je Mark Zuckerberg najavio 2019. godine.”
Blumenthal je rekao da ovo pitanje izaziva ozbiljnu zabrinutost. “Zastrašujući dokumenti koje je podkomitet pregledao daju poražavajuću sliku o kompaniji koja bi cenzurirala, skrivala i obmanjivala da bi stekla pristup kineskom tržištu”, rekao je.
Pismo traži zapise koji se odnose na Facebook/Meta podružnice i partnere u Kini, kao i na pokretanje aplikacija u Kini, uključujući Colorful Balloons, Flash, Boomerang, Layout, Hyperlapse i MSQRD, te svu komunikaciju koja se odnosi na “Projekt Aldrin.”
Također traži zapise od 2014. godine koji se odnose na bilo kakve napore za cenzuru ili uklanjanje sadržaja na zahtjev vlade, kao i o napuštenom pokušaju povezivanja podmorskog telekomunikacionog kabla između Kalifornije i Hong Konga.