Kremlj kaže da radi na miru u Ukrajini
Podijeli vijest
Kremlj je u ponedjeljak saopćio da Rusija i Sjedinjene Američke Države rade na idejama za mogući mirovni sporazum u Ukrajini i na izgradnji bilateralnih odnosa, uprkos tome što je američki predsjednik Donald Trump izjavio da je “bijesan” na Vladimira Putina.
Trump je u intervjuu za NBC News rekao da je veoma ljut nakon što je ruski lider doveo u pitanje kredibilitet ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, te je sugerisao da bi mogao uvesti dodatne carine od 25% do 50% na kupce ruske nafte.
Trump je kasnije ponovio novinarima da je razočaran Putinom, ali je dodao: “Mislim da napredujemo, korak po korak.”
Na pitanje o Trumpovim komentarima, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Moskva nastavlja da sarađuje sa Washingtonom i da je Putin i dalje otvoren za kontakte s Trumpom.
“Nastavljamo raditi s američkom stranom, prije svega na izgradnji naših bilateralnih odnosa, koji su ozbiljno narušeni tokom prethodne (američke) administracije,” rekao je Peskov.
“Također radimo na implementaciji nekih ideja vezanih za rješavanje situacije u Ukrajini. Taj proces je u toku, ali zasad nema konkretnih informacija koje bismo mogli ili trebali podijeliti s vama. To je dugotrajan proces, vjerovatno zbog njegove složenosti.”
Dodao je da bi poziv između Trumpa i Putina mogao biti organizovan u kratkom roku ako bude potrebno, iako nijedan nije planiran za ovu sedmicu.
Trump, koji tvrdi da želi da ga pamte kao mirotvorca, više puta je naglasio da želi kraj trogodišnjeg sukoba u Ukrajini i upozorio na rizik da bi on mogao prerasti u svjetski rat između SAD-a i Rusije.
Predsjednik Finske Aleksander Stubb izjavio je u nedjelju da je tokom sastanka s Trumpom na Floridi u subotu rekao američkom predsjedniku da treba postaviti rok za postizanje primirja u Ukrajini kako bi se ono ostvarilo.
“Stekao sam utisak da je on jedina osoba koja može posredovati u postizanju mira i primirja, jer je jedini kojeg se Putin boji i na neki način ga poštuje,” rekao je Stubb za Sky News u ponedjeljak.
NAFTA I RIJETKI METALI
Od kada je u januaru preuzeo dužnost, Trump je usmjerio SAD ka pomirljivijem stavu prema Rusiji, što je izazvalo zabrinutost među zapadnim saveznicima, dok pokušava posredovati u okončanju rata.
Njegovi komentari o Putinu u nedjelju odražavaju rastuće frustracije zbog izostanka napretka ka primirju.
“Ako Rusija i ja ne uspijemo postići dogovor o zaustavljanju krvoprolića u Ukrajini, i ako budem smatrao da je Rusija kriva … uvest ću dodatne carine na naftu, na svu naftu koja dolazi iz Rusije,” rekao je Trump.
“To bi značilo da, ako kupujete naftu iz Rusije, ne možete poslovati u Sjedinjenim Državama,” dodao je. “Uvest ćemo 25% carine na svu naftu, od 25% do 50% na svu naftu.”
Cijene nafte su u ponedjeljak ostale uglavnom nepromijenjene, dok su trgovci pokušavali procijeniti kakav bi efekat mogle imati Trumpove prijetnje dodatnim carinama protiv drugog najvećeg izvoznika nafte na svijetu.
Kina i Indija kupuju oko 80% ruskog izvoza sirove nafte. Kineski trgovci su izjavili da nisu zabrinuti zbog prijetnje, dok je Peking naglasio da njegova saradnja s Rusijom nije usmjerena protiv trećih strana, niti je njima podložna. Indija je odbila komentarisati.
Dok Trump pokušava okončati borbe u Ukrajini, obje strane – Kijev i Moskva – su razmatrale saradnju u oblasti minerala, iako je Trump u nedjelju izjavio da Zelenski želi odustati od predloženog dogovora.
Rusija i SAD su započeli razgovore o zajedničkim projektima u oblasti rijetkih metala i drugih sektora u Rusiji, a neke kompanije su već izrazile interesovanje, rekao je Putinov investicioni izaslanik Kiril Dmitrijev u ponedjeljak.
“Za sada nema konkretnih dogovora, ali interes postoji. Interes je obostran jer se radi o projektima od zajedničke koristi,” rekao je Peskov novinarima.