6 sobnih biljaka koje čiste zrak dok spavate
Podijeli vijest
Unošenje biljaka u spavaću sobu ne samo da oplemenjuje prostor, već može značajno poboljšati kvalitet sna. Brojne studije, uključujući NASA-inu iz 1989. godine, pokazale su da sobne biljke pomažu u uklanjanju štetnih hemikalija poput formaldehida i benzena iz vazduha.
Proces fotosinteze omogućava biljkama da tokom noći apsorbuju ugljen-dioksid i oslobađaju kiseonik, čime doprinose svježijem i zdravijem zraku. Osim biljaka, i tlo u kojem rastu doprinosi ovom pročišćavanju, pokazuju istraživanja.
Stručnjak za zdravlje i spavanje Khurshed Batliwala ističe:
„Čak i dvoje ljudi u istoj sobi može proizvesti veliku količinu ugljen-dioksida, naročito ako su prozori zatvoreni. Tokom noći izdišete CO₂, a biljke su prirodni način da ga uklonite.”
Ipak, nisu sve biljke idealne za spavaće sobe. Preporučuju se one sa nježnim, zaobljenim listovima, koje ne zahtijevaju mnogo pažnje i prilagođavaju se sobnim uslovima.
Stručnjakinja Priscilla Puentes iz Eureka Farms savjetuje korištenje prozračnog zemljišta, saksija s drenažnim rupama i uspostavljanje redovne rutine zalijevanja. Takođe preporučuje da se biljke po potrebi premještaju radi boljeg protoka zraka.
Evo šest biljaka koje se preporučuju za bolji san:
1. Sabljarka (Sansevieria, „zmijski jezik”)

Ova otporna biljka azijskog i afričkog porijekla poznata je po sposobnosti pročišćavanja zraka. Uspijeva i u vrlo slabom svjetlu, a ne zahtijeva često zalijevanje.
2. Engleski bršljan (English ivy)

Bršljan je svestrana biljka koja se jednako dobro snalazi u zatvorenom kao i vani. Uspijeva uz umjerenu svjetlost i izuzetno efikasno pročišćava zrak.
3. Mirni ljiljan (Peace lily)

Iako nije pravi ljiljan, ova biljka iz Centralne i Južne Amerike voli vlažnost i sjenovita mjesta. Uz pravilnu njegu može cvjetati cijele godine.
4. Arecina palma (Areca palm)

Ova elegantna palma ne samo da unosi tropsku atmosferu u prostor, već je i efikasna u neutralizaciji štetnih čestica i virusa. Voli direktnu sunčevu svjetlost.
5. Tulsi (sveti bosiljak)

Tulsi je ljekovita biljka svetog statusa u hinduizmu. Osim što doprinosi duhovnom miru, poznata je po tome što proizvodi kiseonik čak 20 sati dnevno. Najbolje uspijeva na suncu.
6. Gerber (Gerbera daisy)

Osim što je dekorativna, ova biljka je i moćan filter. Prema NASA-inim podacima, uklanja 67% benzena, 50% formaldehida i 35% trihloretilena iz zraka u samo 24 sata.
Uključivanjem ovih biljaka u svoj životni prostor možete ne samo poboljšati kvalitet sna, već i dugoročno doprinijeti svom zdravlju i opštem blagostanju.